تصویب «طرح سیم‌ کارت بدون فیلتر برای گردشگران خارجی» در کمیته فیلترینگ

3

علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، از موافقت دستگاه‌های حکومتی، از جمله «کمیته فیلترینگ»، با «طرح سیم کارت بدون فیلتر برای گردشگران خارجی» خبر داد و گفت که طرح «سیم کارت گردشگری» در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه دادستانی کل کشور تصویب شده است.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری روز یکشنبه ۲ مهر گفت که جلسه‌ای نیز بین وزارتخانه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، ارتباطات، و دادستانی و نیروی انتظامی درباره «نحوه اجرای طرح سیم‌ کارت بدون فیلتر» برگزار شد که در آن با این طرح موافقت شد.

این مقام وزارت میراث فرهنگی و گردشگری گفت «ما درخواست کرده بودیم فعالان گردشگری در اولویت این طرح قرار بگیرند. در نتیجه، قرار شد فهرست دفاتر خدمات مسافرتی را ارائه کنیم» تا امکان ارائه سیم‌ کارت‌های بدون فیلتر از این شرکت‌ها به گردشگران خارجی مشتری آن‌ها فراهم شود.

شالبافیان اضافه کرد که «آژانس‌های مورد تایید، که پروانه بهره‌برداری از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دارند،» برای اجرای طرح سیم‌ کارت بدون فیلتر معرفی شده‌اند.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری بر توافق با طرح سیم‌ کارت بدون فیلتر در مراکز عالی تصمیم‌گیری جمهوری اسلامی نیز تاکید کرد و گفت: «در مرحله دیگری از این مصوبه، ‌امکان بهره‌برداری گردشگران خارجی از این سیم‌ کارت‌ها وجود دارد و با آن موافقت شده است.»

«کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه»، یا همان کمیته فیلترینگ، بر اساس ماده ۲۲ قانون جرائم رایانه‌ای تشکیل شده و مسئول تصمیم‌گیری درباره فیلترینگ در ایران است.

علی‌اصغر شالبافیان خبر موافقت کمیته فیلترینگ با ارائه سیم‌ کارت‌های بدون فیلتر به گردشگران خارجی را پس از آن بیان کرد که هفته گذشته، اظهارات عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، درباره «سیم‌ کارت بدون فیلتر» و «ارائه پیام‌رسان‌های داخلی به رونالدو» مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت.

عزت‌الله ضرغامی چهارشنبه ۲۲  شهریور درباره حضور کریستیانو رونالدو در جریان مسابقه تیم النصر عربستان سعودی با پرسپولیس در ایران، گفت: «برخی می‌گویند رونالدو به ایران بیاید تکلیف سیم کارتش چه می‌شود» و «فکر می‌کنند ما در جیب خود سیم کارت آزاد داریم و به رفقای خود می‌دهیم.»

ضرغامی در ادامه گفت که وزارت میراث فرهنگی و گردشگری هنوز سیم‌ کارت بدون فیلتر برای ارائه به فوتبالیستی چون رونالدو ندارد و افزود: «فعلا فقط به خبرنگاران چنین سیم کارتی داده‌ایم.»

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دولت رئیسی در ادامه گفت که در جریان سفر رونالدو به تهران، او «باید پیام رسان‌های داخلی ایران را نصب کند و با خانواده و دوستان خود تماس بگیرد و به آن‌ها هم بگوید این سکوها را نصب کنند و از آن‌ها استفاده کند.»

رسانه‌های ایران پیش‌تر از خرید و فروش «سیم‌ کارت‌های بین‌المللی» گزارش داده و گفته بودند که این «سیم‌ کارت‌ در ایران و سایر کشورهای جهان به غیر از کره‌ شمالی قابلیت آنتن‌دهی و استفاده دارد، اما نرخ این سیم‌ کارت‌ها در بازار نجومی و در بازه قیمتی ۱۰ تا ۹۰ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شوند.»

عزت‌الله ضرغامی پیش‌تر در فروردین امسال بر لزوم اجرای طرح سیم‌ کارت بدون فیلتر برای گردشگران خارجی تاکید کرده و گفته بود: «معتقد به اختصاص سیم‌ کارت مناسب برای گردشگران خارجی هستم و در کمیته‌های مختلف این موضوع بررسی شده است.»

«طرح سیم‌ کارت بدون فیلتر برای گردشگران خارجی» نخستین بار در ۴ اسفند سال گذشته از قول وزیر ارتباطات دولت رئیسی مطرح شد. عیسی زارع‌پور از برنامه این وزارتخانه برای «طراحی سیم کارت‌هایی خاص برای گردشگران خارجی حاضر در ایران» خبر داد.

وزیر ارتباطات همان روز گفت که «توریست‌ها و گردشگران خارجی در کشور به‌دلیل فیلترینگ دو پلتفرم واتس‌آپ و اینستاگرام کمی دچار مشکل شده‌اند»، و افزود: «در نظر داریم با توجه به محدودیت استفاده از این دو پلتفرم، برای گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند سیم‌ کارت‌های خاصی را طراحی کنیم که این افراد بتوانند در مدت حضور خود در ایران راحت‌تر و بهتر از فضای‌ مجازی استفاده کنند.»

با این حال، یک روز بعد، در ۵ اسفند، خود وزارت ارتباطات در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «اختصاص سیم‌ کارت گردشگری برای توریست‌ها صرفا در حد پیشنهاد بوده و درباره آن هنوز تصمیم‌گیری نشده است.»

چند ماه بعد از این اطلاعیه و اظهارات ضدونقیض مقام‌های حکومتی درباره «سیم‌ کارت بدون فیلتر برای گردشگران خارجی»، اکنون علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، به‌صراحت از تصویب و نهایی شدن این طرح در کمیته فیلترینگ و مراکز ارشد تصمیم‌گیری جمهوری اسلامی خبر می‌دهد.

بیشتر اپلیکیشن‌ها، پیام‌رسان‌ها، و سایت‌های بین‌المللی در ایران فیلتر هستند و مقام‌های جمهوری اسلامی خواهان راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به‌جای اینترنت جهانی در ایران‌اند.

با این حال، در یک سال گذشته، شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی موضوع «اینترنت طبقاتی» را مطرح کرده‌اند که به معنای ارائه اینترنت بدون فیلتر به گروه‌هایی از افراد و اقشار مورد تایید و زیر نظر نهادهای حکومتی است. طرح «سیم‌ کارت گردشگری» که به معنای دادن «سیم‌ کارت بدون فیلتر به گردشگران خارجی» است، بخشی از همین طرح اینترنت طبقاتی در ایران است.