چهار روز بعد از تسلط طالبان بر کابل، وضعیت در فرودگاه کابل همچنان بحرانی است. تصویرهای ماهواره‌ای صبح امروز ۲۸ مرداد/اسد که به دست بی‌بی‌سی رسیده ترافیک سنگینی را در اطراف فرودگاه نشان می‌دهد.

براساس گزارش‌ها از کابل، مقابل ورودی‌های فرودگاه، صف‌های بلندی تشکیل شده است. نیروهای طالبان کنترل اولیه ورود به محدوده فرودگاه را به عهده دارند و نیروهای آمریکایی کنترل فرودگاه و برج مراقبت را بر عهده گرفته‌اند.

ترافیک پشت حصار فرودگاه به نظر می رسد داخل فرودگاه نسبت به دوشنبه نظم بیشتری دارد
ترافیک پشت حصار فرودگاه به نظر می رسد داخل فرودگاه نسبت به دوشنبه نظم بیشتری دارد – مرداد/اسد

آمریکا و چند کشور غربی دیگر در تلاشند شهروندان خود و افغان‌هایی که با نیروهایشان همکاری می‌کرده‌اند را به سرعت از افغانستان خارج کنند.

دیروز گزارش‌هایی منتشر شد که براساس آنها، نیروهای طالبان از ورود افرادی که حتی مدارک کافی داشتند به فرودگاه جلوگیری کرده‌اند.

امروز یک مقام طالبان به خبرگزاری رویترز گفته که طالبان در حمایت از نیروهای خارجی برای خروج اتباع خود از فرودگاه کابل “به قول خود پایبند هستند”.

او گفته: “ما در حال تسهیل امنیت خروج خارجی‌ها و افغان‌ها هستیم و از هرگونه درگیری خشونت آمیز و لفظی در فرودگاه بین افغان‌ها ، خارجی‌ها و اعضای طالبان جلوگیری می‌کنیم.”

ترایفک سنگین در ضلع شمالی فرودگاه کابل - ۲۸ مرداد/اسد
ترایفک سنگین در ضلع شمالی فرودگاه کابل – ۲۸ مرداد/اسد

در همین حال، یک سند محرم سازمان ملل که بی‌بی‌سی نیز رویت کرده، آمده که طالبان جستجوی افغان‌های همکار نیروهای بین المللی را افزایش داده است.

امروز طالبان اعلام کرد که تاکنون ۱۲ نفر در جریان سراسیمگی برای فرار از کابل در فرودگاه کشته شده‌اند. دستکم دو نفر از کشته‌شدگان کسانی بودند که تلاش کرده بودند با گرفتن از بدنه یا پنهان شدن در محفظه چرخ‌های یک هواپیمای باری آمریکا فرار کنند. اما هنگام اوج گیری پایین افتادند و کشته شدند.

فرودگاه کابل - ۲۸ مرداد/اسد