تظاهرات بزرگ ضد‌ دولتی در براتیسلاوا؛ منتقدان نگران تکرار سناریوی مجارستان در اسلواکی هستند

2

خیابان‌های اسلواکی روز سه‌شنبه بار دیگر به صحنه برپایی تظاهرات مخالفان دولت تبدیل شد و معترضان به اصلاحات قضایی پیشنهادی دولت در شهرهای بزرگ این کشور تجمع کردند.

خیابان‌های اسلواکی روز سه‌شنبه بار دیگر به صحنه برپایی تظاهرات مخالفان دولت تبدیل شد و معرتضان به اصلاحات قضایی پیشنهادی دولت در شهرهای بزرگ این کشور تجمع کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، هزاران نفر در مخالفت با طرح‌های دولت جدید اسلواکی به رهبری «رابرت فیچو»، نخست‌وزیر عوام‌گرای این کشور به منظور اصلاح قانون جزا دست به تظاهرات زدند.

طرح تغییرات احتمالی در قوانین جزای اسلواکی که پیش از تبدیل شدن به قانون به تصویب پارلمان و ریاست جمهوری نیاز دارد، بویژه پیشنهاد‌ لغو دفتر دادستانی ویژه را شامل می‌شود که ماموریت آن رسیدگی به جرائم بزرگ مانند اختلاس، جرم سازمان یافته و افراط گرایی است.

بر اساس این طرح، رسیدگی به پرونده جرائم یاد شده از اواسط ژانویه آینده بر عهده دادستان‌های دفاتر منطقه‌ای خواهد بود که دست کم بیست سال است با این گونه جرایم سر و کار نداشته‌اند.

به گفته میچال سیمچکا، رهبر حزب لیبرال که در طیف اپوزیسیون دولت اسلواکی قرار می‌گیرد، این تغییرات «زمینه عفو گروه‌های مافیایی و افراد فاسد را فراهم می‌کند.»

این رهبر سیاسی مخالف دولت با اشاره به تظاهرات برپا شده علیه طرح پیشنهادی اصلاح قانون جزا افزود: «ما باید به آنها نشان دهیم که از عدالت دفاع خواهیم کرد.»

کمیسیون اروپا خواستار «بررسی دقیق و کامل» این طرح اصلاحی شده که به دلیل ماهیت خود «دور از دسترس به نظر می‌سد و بسیاری از قوانین اتحادیه اروپا را تحت تاثیر قرار می دهد.»

رسانه‌های محلی روز دوشنبه تأیید کردند که دولت ائتلافی اسواکی متشکل از پوپولیست‌های چپ‌گرا و ناسیونالیست‌های افراطی، برنامه‌ ارائه طرح بحث‌برانگیز خود به صورت اضطراری پیش از کریسمس را به تعویق انداخته و به سال جدید موکول کرده‌‌اند.

این در حالیست که به تعویق افتادن ارائه طرح اصلاحات قانون جزا به پارلمان مانع از حضور خیابانی تظاهرکنندگان در روز سه‌شنبه نشد.