تظاهرات بزرگ و درگیری در چهلم کشته‌های اعتراضات سراسری در شهرهای مختلف ایران

03

شمار بزرگی از معترضان ایرانی روز پنجشنبه – ۱۲ آبان – از جمله در شهرهای کرج، اصفهان، اراک و آمل چهلم قربانیان اعتراضات سراسری که از ۲۶ شهریور ماه شروع شد را برگزار کردند. در این روز تظاهرات خودجوشی هم در نقاط مختلف تهران و سایر شهرهای بزرگ از جمله تبریز، شیراز، رشت و شهرهای کردنشین شکل گرفته است.

براساس تصاویری که در فضای مجازی منتشر شده یا به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده، تجمع و فریاد معترضان در نقاط مختلف پایتخت از جمله سعادت‌آباد، شهرک غرب، آریاشهر و نازی آباد بلند است.

بزرگترین تجمع‌های اعتراضی روز پنجشنبه در شهرهای کرج، اصفهان و آمل در جریان مراسم چهلم معترضانی که به دست نیروهای دولتی کشته شدند شکل گرفت. در اراک هم جمعیت بزرگی برای شرکت در مراسم هفتم مهرشاد شهیدی بر سر مزار این سرآشپز جوان حضور یافتند.

در این روز سیل جمعیت عزاداران حدیث نجفی در منطقه کمال‌شهر کرج شروع به راهپیمایی در خیابان‌ها و دادن شعار علیه علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی کردند و خواستار سرنگونی حکومت او شدند.

یکی از کسانی که در حال ضبط ویدئویی در کرج است می‌گوید ماموران برای جلوگیری از رسیدن جمعیت به مزار حدیث نجفی، راه را بسته‌اند اما در ویدیوهای دیگر جمعیت خروشان به حرکت خود ادامه می‌دهد و حتی تابلویی که روی آن نام روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، دیده می‌شود را از جا کنده و لگد می‌کند.

این مراسم در گورستان بهشت سکینه برگزار شد که طی آن ماموران دولتی از جمله لباس شخصی‌ها به سوگواران حمله کردند.

روز پنجشنبه شاهین شهر و فولادشهر اصفهان هم شاهد تجمع‌های بزرگی برای بزرگداشت چهلم مهسا موگویی و دیگر کشته‌شدگان اعتراضات سراسری ۷ هفته گذشته بود.

چهلم خانم موگویی با حضور گسترده مردم در آرامستان فولادشهر برگزار شد. در ویدیوها دیده می‌شود که سرود بختیاری «مر جنگه مر جنگه، خدا دونه جنگ تفنگه» پخش شده و همزمان عزاداران در کنار هم ایستاده و کف می‌زنند.

جمعی از معترضان هم شعار «توماج صالحی آزاد باید گردد» را فریاد می‌زنند.

توماج صالحی خواننده سبک رپ اعتراضی ساکن اصفهان روز یکشنبه به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام، همکاری با دولت‌های متخاصم و تشکیل گروه‌ غیرقانونی به قصد برهم زدن امنیت کشور» دستگیر شد.

بعد از مراسم چهلم راهپیمایی بزرگی انجام شد.

یک ویدئو منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی چهره خونین زنی را نشان می‌دهد که ظاهرا هدف گلوله قرار گرفته و روی زمین افتاده است. در این ویدیو به نظر می‌رسد همراهان این زن برای احیای او تلاش می‌کنند.

گفته می‌شود این زن در حاشیه مراسم چهلم مهسا موگویی در فولادشهر اصفهان هدف گلوله قرار گرفته است. از وضعیت او هنوز اطلاعی در دست نیست.

همزمان تصاویری از جاری شدن سیل معترضان در اطراف محل برگزاری مراسم چهلم غزاله چلابی از کشته‌شدگان اعتراضات در آمل در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که شعار «خامنه‌ای قاتله٬ حکومتش باطله» سر می‌دهند.

آمل در ۷ هفته گذشته یکی از کانون‌های اصلی اعتراضات در شمال ایران بوده و دست کم ۱۰ معترض در جریان تجمع‌های این شهر جان باخته‌اند.

مادر غزاله در سخنرانی‌ پرشوری در مراسم یادبود دختر کوهنوردش از دلتنگی‌ برای او گفت: «حالا دیگر جاده‌هایی که به کوه دماوند می‌رسد، بی تو و خنده‌هایت خلوت است و سوت و کور.»

مراسم چهلم جواد حیدری از کشته‌شدگان اعتراضات در قزوین هم با حضور گسترده مردم با شعار «آزادی» برگزار شد. ویدئویی از حضور مادر نوید افکاری در این مراسم و شعارهای حاضران در بزرگداشت نوید افکاری منتشر شده است.

همزمان تصاویری از مزار گل‌آذین شده مهرشاد شهیدی‌نژاد از کشته شدگان اعتراضات در اراک در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود. در مراسم هفتم مهرشاد شمار بزرگی از معترضان تصاویر خامنه‌ای و روسری‌هایی را به آتش کشیده و شعار «آزادی» سر می‌دهند.

رادیو فردا در گزارشی درباره کشته شدن این جوان به نقل از سه شاهد عینی از آخرین باری که مهرشاد زنده دیده شده و «ضرب و جرح شدید او» توسط ماموران امنیتی نوشته است. در این گزارش آمده که او در حال دویدن و فرار از دست ماموران بوده اما پس از شلیک گاز اشکآور به زمین می‌افتد و «می‌ریزند روی سرش. ۷-۸ نفر ابتدا با شوکر و بعد با باتوم می‌زنند.»

از طرف دیگر در این روز جمعیت زیادی از معترضان و عزاداران در مراسم چهلم امیر نوروزی در بندرانزلی حاضر شدند و شعارهایی علیه حکومت سر دادند.