روز شنبه ده‌ها هزار نفر در شهرهایی در کلیه پنجاه ایالت آمریکا در حمایت از حقوق سقط جنین تظاهرات کردند.

آنها در مخالفت با قانون تازه ای در تگزاس که دسترسی به امکانات سقط جنین در این ایالت را به شدت محدود می کند بسیج شده اند.

هواداران آزادی سقط جنین نسبت به محدود شدن حقوق قانونی زنان در این زمینه بیمناک هستند.

دیوان عالی آمریکا قرار است در ماه های آینده پرونده ای را بررسی کند که می تواند قانون سال ۱۹۷۳ موسوم به “رو در برابر وِید” را که سقط جنین را در سراسر کشور قانونی می کرد باطل کند.

روز شنبه تظاهرکنندگان در شهر واشنگتن به سوی ساختمان دیوان عالی راهپیمایی کردند. در شروع این تظاهرات چند ده مخالف سعی کردند این راهپیمایی را مختل کنند.

به گزارش واشنگتن پست یکی از این افراد فریاد می زد “خون نوزادان بی گناه روی دست شماست!”، اما صدای او تحت الشعاع آواز جمعی و کف زدن تظاهرکنندگان قرار گرفت.

یک زن که در این راهپیمایی شرکت داشت گفت: “هرچند که از بخت بلند هرگز شخصا با این انتخاب (سقط جنین) روبرو نبوده ام، زنان زیادی هستند که در این شرایط قرار می گیرند و وقتی نوبت به مسائل مربوط به بدن زنان می رسد، دولت و مردان حق ندارند درباره ما تصمیم بگیرند.”

تظاهرات در تگزاس به نفع حق سقط جنین، ایالتی که آن را بعد از شش هفته بارداری ممنوع کرده است
زنان زیادی در تظاهرات تگزاس شرکت کردند که چند هفته بعد از غیرقانونی شدن بیشتر موارد سقط جنین در آنجا بود

این تظاهرات را گروهی که مسئول برنامه سالانه موسوم به “راهپیمایی زنان” است ترتیب داد. این گروه ابتدا در سال ۲۰۱۷ شکل گرفت زمانی که میلیون ها نفر یک روز بعد از مراسم تحلیف دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا در اعتراض به نگاه او به زنان راهپیمایی کردند.

ریچل اولیری کارمونا مدیر اجرایی “راهپیمایی زنان” گفت: “خیلی از ما با این ایده بزرگ شدیم که سقط جنین برای همه ما قانونی و در دسترس خواهد بود. حالا می بینیم این موضوع در معرض خطر جدی است، که برای ما زنگ بیدارباش است.”

در نیویورک کتی هوکول فرماندار ایالت در دو تجمع مختلف سخنرانی کرد.

او گفت: “من از اینکه مجبوریم برای حقوق سقط جنین بجنگیم خسته و دلزده ام. این قانون پذیرفته شده کشور است و کسی نمی تواند این حق را از ما بستاند، نه الان، نه هرگز.”

قانونی که حامیان آن اصطلاحا “قانون ضربان قلب” می‌خوانند سقط جنین را از زمانی که طپش قلب جنین آغاز شود ممنوع می‌کند اما مخالفان این قانون می‌گویند اکثر زنان در این مرحله هنوز نمی‌دانند که حامله شده‌اند.

آن قانون روز اول سپتامبر در تگزاس تصویب شد و قضات این دیوان با اکثریت پنج رای در برابر چهار رای، درخواست لغو آن را رد کردند.

سیاستمداران در چندین ایالت دیگر که تحت کنترل جمهوری خواهان است درحال بررسی محدودیت های مشابهی هستند.

دیوان عالی قرار است روز اول دسامبر شکایتی علیه قانونی در ایالت میسیسیپی که سقط جنین را بعد از ۱۵ هفته بارداری ممنوع می کند بررسی