تظاهرات شبانه در سنندج به دنبال بازداشت دو روحانی حامی اعتراضات

Screen Shot 2023-01-30 at 3.36.11 PM

جمعی از مردم شهر سنندج شامگاه دوشنبه دهم بهمن ماه در پی اقدام نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در بازداشت دو روحانی اهل سنت حامی اعتراضات سراسری، به خیابان آمده و با افروختن آتش و بستن برخی خیابان‌ها به سردادن شعارهای ضدحکومتی پرداختند.

در یکی از ویدیوهای تظاهرات شامگاه دوشنبه سنندج، معترضان در حالی که مشغول روشن کردن آتش در خیابان‌ها هستند، می‌گویند: «خیابان مال ماست، مرگ بر خامنه‌ای، مرگ بر دیکتاتور، این انقلاب پیروز است.»

بر اساس یکی دیگر از ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، معترضان با برپایی آتش و بستن برخی از خیابان‌های این شهر، شعارهایی چون «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر»، «کرد و بلوچ برادرند، تشنه خون رهبرند» و همچنین شعارهایی در حمایت از دو روحانی اهل سنت بازداشت شده سردادند.

اعتراضات شامگاه دوشنبه سنندج پس از آن شکل گرفت که دو روحانی اهل سنت، «ماموستا لقمان امینی و ماموستا ابراهیم کریمی ننله»، به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند.

سایت حقوق بشری هه‌نگاو گزارش داد که این دو «از روحانیون اهل جوانرود و پیشنماز دو مسجد سنندج» هستند که «به دست نیروهای حکومتی در مسیر شهر مریوان‌سنندج ربوده شدند».

این سایت حقوق بشری افزود که «ابراهیم کریمی ننله امام جماعت مسجد ننله سنندج و لقمان امینی امام جماعت مسجد چهار یار نبی سنندج، در چهار ماه گذشته با خطابه‌ و انتشار بیانیه‌‌، از حقوق معترضان حمایت کرده و سرکوب آن‌ها توسط نهادهای حکومتی» را محکوم کرده‌‌اند.

همزمان شبکه حقوق بشر کردستان نیز تاکید کرد که این دو روحانی اهل سنت «بدون ارائه حکم قضایی در جاده مریوان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.»

نیروهای امنیتی همچنین پس از بازداشت «ماموستا ابراهیم کریمی ننله» به منزل او یورش بردند و اقدام به تفتیش آن کردند.

به نوشته شبکه حقوق بشر کردستان، «ماموستا ابراهیم کریمی ننله به دلیل حمایت از اعتراضات مردمی برای روزهای شانزدهم و هجدهم بهمن‌ماه به دادگاه ویژه روحانیت همدان» احضار شده بود اما پیش از موعد احضار بازداشت شد.

از سوی دیگر خبرگزاری تسنیم روز دوشنبه از قول سعید عسکری، مدیر مرکز اسلامی غرب کشور، خبر داد که «چند روز قبل، منزل ماموستا یوسف محمدی، امام جماعت اهل سنت روستای کلاته سنندج و شخص او توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شدند» و این روحانی اهل سنت در نتیجه آتش‌سوزی جان باخته است