به گفته مت هنکاک، وزیر بهداشت بریتانیا، مجموع افرادی که در این کشور تا کنون اولین دوز واکسن کووید-۱۹ دریافت کرده‌اند، به حدود دو میلیون نفر رسیده است.

او در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است: “هفته پیش تعداد کسانی که واکسن زدند از کل ماه دسامبر بیشتر بود؛ ما تزریق واکسن را سرعت بخشیده‌ایم.”

اشاره او به دو واکسن فایزر-بیوان‌تک و آکسفورد-آسترازنکا بوده است که در این کشور تزریق می‌شود.

بریتانیا قصد دارد تا نیمه فوریه (۳۵ روز دیگر) آسیب‌پذیرترین افراد جامعه را در برابر کووید-۱۹ واکسینه کند و تا پائیز هم تمامی بزرگسالان واکسن بزنندT

وزیر بهداشت این کشور می‌گوید تا کنون حدود یک سوم افراد بالای ۸۰ سال واکسن دریافت کرده‌اند.

این اتفاقات در حالیست که این کشور با موج فزاینده موارد ابتلا به کرونا روبروست؛ این کشور امیدوار است با سرعت بخشیدن به واکسیناسیون بتواند زندگی را تا بهار سال جاری میلادی تا حدی به حالت عادی برگرداند.

 

ملکه الیزابت و همسرش فیلیپ دیروز واکسن زدند
ملکه الیزابت و همسرش فیلیپ که هر دو بالای ۹۰ سال دارند، واکسن زدند

آقای هنکاک می‌گوید هم اکنون روزانه به ۲۰۰ هزار نفر واکسن زده می‌شود.

دولت بریتانیا برای اینکه بتواند تا نیمه فوریه ۱۴ میلیون نفر افراد آسیب‌پذیر، شامل افراد بالای ۷۰ سال، افراد مسن با بیماری‌های زمینه‌ای و کارکنان نظام بهداشتی، را واکسینه کند، باید ۲ میلیون نفر را در هفته پوشش دهد.

قرار است طی هفته جاری هفت مرکز بزرگ به همین منظور آغاز به کار کنند.

برنامه بریتانیا برای واکسیناسیون در حالیست که قرنطینه سراسری در انگلستان برقرار است و افزایش شمار کشته‌ها و موارد ابتلا مایه نگرانی بسیاری از شهروندان این کشور شده است.

طی روزهای اخیر موارد فوتی روزانه بیش از ۱۰۰۰ نفر گزارش شده و تعداد افرادی که به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند دیروز از مرز ۸۰ هزار نفر عبور کرد.

وزیر بهداشت بریتانیا می‌گوید با این وضعیت ممکن است مقررات سخت‌تری هم معرفی شود؛ به گفته او نادیده گرفتن محدودیتها ممکن است “کشنده” باشد.

از اولین ساعات سه‌شنبه (۵ ژانویه/ ۱۶ دی ماه) قرنطینه و تعطیلی سراسری در انگللستان به اجرا گذاشته شد. اقدامات مشابهی هم در سراسر اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی به مورد اجرا گذاشته شده بود.

تصمیم برای این محدودیت و تعطیلی سراسری پس از افزایش چشمگیر تعداد مبتلایان و به درخواست مسئولان بهداشتی گرفته شد تا فشار بر سیستم درمانی و بیمارستان‌ها کم و شیوع بیماری کنترل شود.

واکسن
وزیر بهداشت بریتانیا می‌گوید تا کنون حدود یک سوم افراد بالای ۸۰ سال واکسن زده‌اند

نگاهی به برخی محدودیت‌های جدید در انگلیس

  • شهروندان به جز دلایل مشخص اجازه خروج از خانه را ندارند، مثل دوران تعطیلی سراسری در ماه مارس
  • دلایل موجه برای خروج از خانه شامل خرید دارو و مواد غذایی ضروری است، ورزش و رفتن به سر کار برای کسانی که نمی‌توانند از خانه کار کنند
  • کلیه مدرسه‌ها و کالج‌ها تعطیل خواهد بود و تا اواسط فوریه بیشتر دانش‌آموزان باید آنلاین درس بخوانند
  • امتحانات آخر سال مثل همیشه در تابستان برگزار نخواهند شد
  • دانشجویانی که برای کریسمس و سال نو تعطیل بودند نباید به خوابگاه‌ها برگردند و آموزش در دانشگاه‌ها فقط باید آنلاین باشد.
  • زمین‌های روباز ورزشی مثل گلف و تنیس و بدنسازی در فضای بسته تعطیل می‌شوند اما فضاهای بازی کودکان در پارک‌ها باز هستند
  • مسابقات ورزشی غیرحرفه‌ای همه لغو شده‌اند اما مسابقات ورزشی حرفه‌ای مثل لیگ برتر فوتبال بدون تماشاگر ادامه خواهد داشت