به نوشته یک کتاب جدید که به وسیله باب وودوارد، روزنامه نگار سرشناس آمریکایی نوشته شده است، رییس ستاد کل نیروهای مسلح آمریکا در روزهای پایانی ریاست جمهوری دونالد ترامپ برای جلوگیری از جنگ با چین دست به اقدام زده بود.

به نوشته این کتاب، ژنرال مارک میلی، رییس ستاد کل ارتش آمریکا به فرماندهان نظامی دستور داده بود تا از دستورات احتمالی دونالد ترامپ برای کاربرد تسلیحات هسته ای اطاعت نکنند.

کتاب جدید آقای وودوارد که با همکاری رابرت کاستا، روزنامه نگار واشنگتن پست نوشته شده است، ”خطر ” نام دارد.

این کتاب قرار است از هفته دیگر توزیع شود.

به نوشته کتاب خطر، ژنرال میلی نگران بود که در پی شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری، او برای باقی ماندن در قدرت علیه چین یا ایران اقدام نظامی کند.

به نوشته این کتاب، ژنرال میلی همچنین دو بار با همتای چینی خود تماس گرفته بود تا به او درباره عدم اقدام نظامی واشنگتن علیه پکن اطمینان دهد.

او حتی یک مانور نظامی آمریکا در منطقه اقیانوس آرام را لغو کرد تا نگرانی چینی ها از صحبت های ضدچینی آقای ترامپ بیشتر نشود.

به نوشته این کتاب، ژنرال میلی همچنین در تماس های محرمانه با جینا هسپل، رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و پل ناکازونه، رییس سازمان اطلاعات ملی ایالات متحده، نگرانی خود درباره احتمال تصمیم گیری های غیرمنطقی دونالد ترامپ را مطرح کرده است.

بر این اساس، خانم هسپل هم نگرانی های مشابهی داشته است.

خانم هسپل به نوشته باب وودوارد و رابرت کاستا به ژنرال میلی گفت: ”این وضعیت خیلی خطرناکی است… او دیوانه است. ”

وزارت دفاع آمریکا هنوز درباره این نوشته ها اظهار نظر نکرده است.

ژنرال میلی همچنان رییس ستاد کل نیروهای مسلح آمریکاست که عالی ترین مقام نظامی در این کشور است.