تلاش بین‌المللی برای دسترسی به ناگورنوقره‌باغ، صدها زخمی و هزاران پناهجوی ارمنی نیازمند کمک هستند

_131259663_4f9421a7-9627-4010-be5f-5910d0da3c0d

در حالیکه ارمنی‌های ناگورنوقره‌باغ در سوگ دستکم بیست نفری هستند که در انفجار مخزن سوخت جان باختند، سوال اصلی برای آنها این است که آیا خانه و زندگی خود را رها کنند و به ارمنستان بروند یا در سرزمین مادری خود بمانند. با اینکه از ارمنی‌های منطقه خواسته نشده آنجا را ترک کنند و باکو گفته می‌خواهد منطقه و ساکنانش را جذب جمهوری آذربایجان کند اما بسیاری احساس اعتماد و اطمینان به دولت الهام علی‌یف ندارند.

برق مرکز ناگورنوقره‌باغ که ایروان آن را استپاناکرت و باکو آن را خان‌کندی می‌نامند، در روزهای گذشته قطع بود اما اکنون با اتصال به شبکه برق سراسری جمهوری آذربایجان وصل شده است. همین شهر پایگاه اصلی جدایی‌طلبان مسلح ارمنی بود که در حمله برق‌آسای ارتش جمهوری آذربایجان، پس از مقاومتی کوتاه، چهارشنبه پیش سلاح‌هایشان را زمین گذاشتند. انفجار مخزن سوخت هم دیروز در نزدیکی همین شهر رخ داد. این انفجار مهیب بیش از ۲۰ کشته و صدها زخمی بجا گذاشته که نیازمند کمک و درمان هستند.

جزئیات انفجار این مخزن سوخت در نزدیکی مرکز ناگورنوقره‌باع روشن نیست اما حداقل سیصد نفر به بیمارستان‌هایی برده شده‌اند که فاقد امکانات کافی هستند. به یک هلیکوپتر ارمنستان برای امدادرسانی اجازه فرود در خان‌کندی/استپناکرت داده شده و جمهوری آذربایجان هم کمک‌هایی دارویی ارسال کرده است.

۱۲۰ هزار ارمنی ساکن ناگورنوقره‌باغ هستند که اکنون بسیاری از آنها رهسپار گذرگاه لاچین که صلح‌بانان روسیه بر آن نظارت می‌کنند هستند تا به ارمنستان بروند.