همزمان با آغاز رسمی تلاش یائیر لاپید، رهبر حزب «یِش آتید»، برای تشکیل ائتلاف دولت جدید در اسرائیل، بنیامین نتانیاهو که در تحقق وظیفه تشکیل دولت شکست خورد، به مردم و سیاستمداران کشورش نسبت به «مخاطرات دولتی که با مشارکت چپگرایان به روی کار آید»، «هشدار» داد.

رسانه‌های اسرائیل گزارش می‌دهند که آقای لاپید بعد از دریافت نامه رسمی از سوی رئوون ریولین، ر‌ئیس‌جمهوری اسرائیل، که او را در مقام رهبر حزب «یش آتید» به تشکیل دولت «مکلف» کرد، تیمی از اعضای حزب خود را برای مذاکره با احزابی که ممکن است با او ائتلاف کنند، تشکیل داده است.

تیم مذاکرات از بامداد پنج‌شنبه ۱۶ اردیبهشت دیدار و گفت‌وگو با احزاب مختلف را آغاز کرده است.

با ناکامی بنیامین نتانیاهو، ۵۶ نماینده از ۱۲۰ عضو کنست به ریولین توصیه کرده بودند که وظیفه تشکیل دولت را این بار بر دوش آقای لاپید بگذارد. با وجود این، یائیر لاپید هنوز به حمایت دستکم پنج نماینده دیگر نیاز دارد تا به حد نصاب دستکم ۶۱ نماینده، نصف به علاوه یک، از اعضای مجلس برسد.

به نظر می‌رسد که او بتواند با جلب حمایت گروهی از عرب‌های ساکن اسرائیل که در مجلس نماینده دارند، دولت را تشکیل دهد.

با وجود این، تحلیلگران در رسانه‌های اسرائیل احتمال می‌دهند که مشکلات اصلی یائیر لاپید در تشکیل دولت، از ائتلاف حزب او با حزب راستگرای «یامینا» به رهبری نفتالی بنت ناشی شود.

آقای لاپید ظاهرا دو سال از دوران چهار ساله نخست‌وزیری در یک دولت را به نفتالی بنت پیشنهاد کرده تا او را به ورود به ائتلاف دولت خود تشویق کند؛ به گزارش رسانه‌های اسرائیل، در صورت تشکیل ائتلاف میان آن‌ها، نفتالی بنت در دو سال اول نخست‌وزیر خواهد بود نه یائیر لاپید.

این در حالی است که حزب «یامینا» تنها هفت کرسی دارد و یک نماینده آن نیز به نام عامی‌خای شیکلی، پیشاپیش گفته که از این ائتلاف حمایت نخواهد کرد.

به نوشته وای.نت، بنیامین نتانیاهو همچنین به آویر کارا، یک نماینده دیگر «یامینا»، وعده داده که اگر از این حزب جدا شود، او را در دولت بعدی خود وزیر خواهد کرد.

آقای نتانیاهو که ظاهرا احتمال تشکیل دولت در نتیجه ائتلاف احزاب رقیب را جدی تشخیص داده است، از چهارشنبه شب با انتشار کلیپ‌هایی در شبکه‌های اجتماعی، گفته که «دولت چپگرا» اسرائیل را با «مخاطرات جدی» روبرو می‌کند.

آقای نتانیاهو نفتالی بنت را نیز فرا خواند که از ائتلاف با احزاب میانه و چپ دوری کرده و به ایدئولوژی جناح راست، پایبند بماند