هند همزمان با افزایش شدید موارد ابتلا به کرونا و قرنطینه پایتخت، برنامه واکسیناسیون خود را گسترش می‌دهد. دولت دوشنبه اعلام کرد واکسیناسیون تمام افراد بزرگسال -بالای ۱۸ سال- از اول ماه مه یکی حدود ۱۰ روز دیگر آغاز می‌شود.

با وجود کمبود واکسن در بسیاری از ایالت‌ها، مشخص نیست این کشور دوزهای اضافی را چگونه تامین می‌کند.

دولت هند هفته گذشته اعلام کرد تنها ۲۷ میلیون دوز واکسن دارد، به عبارت دیگر اگر واکسیناسیون با سرعت فعلی ادامه یابد، دولت تنها برای ۹ روز قادر به حفظ این روند است.

هند در حال حاضر در حال تزریق واکسن به کارمندان بهداشت، کارکنان مشاغل کلیدی، و افراد بالای ۴۵ سال است.

هرچند در تعدادی از ایالت‌ها از جمله ایالت ماهاراشترا که بیشترین آسیب را دیده است، واکسن به میزان کافی تامین نشده است.

کرونا در هند

همزمان برخی گزارش‌ها از امتناع برخی شهروندان از تزریق واکسن خبر می‌دهد.

در حال حاضر، تامین‌کنندگان واکسن از جمله موسسه سرم هند نتوانسته‌اند نیازهای بین‌المللی را برآورده کنند.

این تامین کنندگان همچنین از کمبود مواد اولیه تولید واکسن خبر داده‌اند. یکی از دلایل این موضوع ممنوعیتی است که آمریکا بر سر راه صادرات برخی موارد خاص مورد نیاز برای ساخت واکسن وضع کرده است.

دولت هند در تلاش است با تغییر قوانین فعلی، تولید و دسترسی به واکسن را افزایش دهد. از جمله از طریق جذب بازیگران خارجی و داخلی. از جمله استفاده از واکسن اسپوتنیک روسیه.

دولت همچنین ۶۰۰ میلیون دلار کمک بلاعوض برای دو تولید کننده داخلی در هند در نظر خواهد گرفت یکی موسسه سرم هند و دیگری بهارات بیوتک.

با کمبود واکسن در بسیاری از ایالات، مشخص نیست که دوزهای اضافی از کجا می آید
با کمبود واکسن در بسیاری از ایالات، مشخص نیست که دوزهای اضافی از کجا می آید

روز گذشته در پی بالارفتن شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در هند، مقامات تعطیلی سراسری دهلی پایتخت، را که برای تعطیلات آخر هفته وضع شده بود، یک هفته تمدید کردند.

هند از ابتدای آوریل، ماه جاری میلادی با موج مرگبار دوم شیوع کرونا رو به رو شده است. از چهار روز پیش آمار روزانه مبتلایان در این کشور بیش از ۲۰۰ هزار مورد بوده است در حالیکه در موج اول شیوع کرونا در این کشور حداکثر آمار روزانه ابتلا به ۹۳ هزار مورد رسیده بود.