دفتر نخست‌وزیری اسرائیل در واکنش به گزارش‌ها درباره توطئه سوء‌قصد به جان یک میلیارد اسرائیلی – قبرسی، جمهوری اسلامی ایران را به تلاش برای ترور تاجران اسرائیلی ساکن قبرس متهم کرده است.

دفتر نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، بعضی گزارش‌ها را که نقشه سوء‌قصد به جان تدی ساگی، تاجر اسرائیلی را با فعالیت‌های تجاری و شخصی او مرتبط می‌دانستند، رد کرده و گفته است این واقعه “یک اقدام جنایی نیست.”

دفتر آقای بنت در این بیانیه به نقل از دستگاه‌های امنیتی اسرائیل تلاش ناکام برای سوء‌قصد به آقای ساگی را بخشی از “اقدام تروریستی برنامه‌ریزی شده از سوی ایران علیه تاجران اسرائیلی ساکن قبرس” خواند.

در روزهای گذشته رسانه‌های قبرس و اسرائیل گزارش داده بودند که این میلیاردر اسرائیلی- قبرسی با دریافت هشداری در “آخرین لحظات” از قبرس گریخته و از “توطئهٔ ترور” جان به در برده است.

پایان پست Twitter, 1

تدی ساگی ۴۹ ساله که ثروت او بیش از پنج میلیارد دلار برآورد شده، بنیانگذار یک شرکت قمار آنلاین و صاحب بازار کمدن، یکی از جاذبه‌ مشهور توریستی در لندن است.

رسانه‌ها گزارش دادند که یک شهروند جمهوری آذربایجان با گذرنامه روسیه در ارتباط با این برنامه سوء‌قصد در قبرس دستگیر شده است.

بعد از این دستگیری ابتدا گزارش‌هایی درباره احتمال دست داشتن جمهوری اسلامی ایران در این وقایع مطرح شد.

اما بعد از آن گزارش‌هایی به نقل از پلیس قبرس منتشر شد که این نقشه سوءقصد را به شرکای تجاری روس آقای ساگی نسبت می‌داد.

دفتر نخست وزیری اسرائیل در اطلاعیه امروز خود این گزارش‌ها را رد کرده و مدعی شده است که این مسئله نه یک حادثه جنایی که بخشی از برنامه جمهوری اسلامی برای “اقدام تروریستی” علیه تاجران اسرائیلی ساکن قبرس بوده است.

پلیس قبرس هم بعد از این بیانیه اعلام کرد که در بررسی این پرونده “تمام احتمالات ممکن” درباره مظنون آذربایجانی را بررسی می‌کند.

اسرائیل پیش از این هم ایران را به تلاش برای حمله به منافع و شهروندان خود در کشورهای خارجی متهم کرده است.

این در حالی است که اسرائیل همواره به عنوان مظنون اصلی حملات علیه مراکز حساس نظامی و هسته‌ای و افراد مرتبط با برنامه‌های موشکی و هسته‌ای ایران معرفی شده است.