تمام محدودیت‌های کرونا از امروز (دوشنبه ۱۹ ژوئن، ۲۸ تیر) در انگلستان لغو شدند.

این در حالی است که برخی دانشمندان می‌گویند آمار ابتلا که اکنون حدود روزی پنجاه هزار نفر است، در ادامه تابستان ممکن است به روزی دویست هزار نفر برسد.

با این حال حدود ۶۸ درصد جمعیت بریتانیا کاملا در مقابل کرونا واکسینه شده‌اند و دولت امروز برنامه واکسیناسیون افراد ۱۲ تا ۱۷ ساله را اعلام می‌کند. مدل‌سازی‌های آماری نشان می‌دهند که به دلیل گستردگی واکسیناسیون، بستری، بیماری شدید و مرگ کمتر از اوج‌های قبلی کرونا در این کشور خواهد بود.

اکنون مردم به هر تعداد می‌توانند با هم ملاقات کنند، در برنامه‌ها و مراسم بزرگ شرکت کنند، کلوپ‌های شبانه باز می‌شوند و تا نیمه شب باز می‌مانند و در میکده‌ها و رستوران‌ها هم محدودیتی اعمال نمی‌شود.

پوشاندن صورت در برخی اماکن توصیه خواهد شد اما دیگر اجباری نیست.

توصیه به خودداری از سفر به کشورهای زرد نیز برداشته شده است. کسانی که در بریتانیا هر دو نوبت واکسن را زده‌اند، در بازگشت از کشورهای زرد نیازی نیست خود را ده روز قرنطینه کنند به استثنای فرانسه که بیم انتقال سویه بتا از آن کشور می‌رود.

آمار کرونا در بریتانیا

بوریس جانسون و وزیر دارایی در قرنطینه

پس از مثبت شدن تست ساجد جاوید وزیر بهداشت بریتانیا، بوریس جانسون نخست وزیر و ریشی سوناک وزیر دارایی که با او در تماس بوده‌اند خود را قرنطینه کرده‌اند.

نخست وزیر بریتانیا دیروز در ویدئویی که در توییتر منتشر کرد گفت اکنون “زمان درست” برای اجرای مرحله نهایی لغو محدودیت‌های کرونا است: “اگر الان این کار را نکنیم باید از خودمان بپرسیم پس کی بالاخره می‌خواهیم این کار را بکنیم” چرا که ویروس در پاییز و زمستان از “مزیت سرمای هوا” برخوردار می‌شود.

ریشی سوناک وزیر دارایی و بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا
ریشی سوناک وزیر دارایی و بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا خود را قرنطینه کرده‌اند

او البته هشدار داد: “ما باید این کار را با احتیاط انجام دهیم. نباید فراموش کنیم که متاسفانه این ویروس هست و موارد ابتلا رو به افزایش است. ممکن است سرایت بیش از حد سویه دلتا را شاهد باشیم.”

جاناتان اشورث وزیر بهداشت دولت در سایه در حزب مخالف، حزب کارگر، تصمیم دولت برای لغو اجباری بودن ماسک و لغو توصیه به دورکاری را “بی‌مسئولیتی” خواند و درباره “یک روز آشفتگی” در شبکه حمل‌ونقل هشدار داد که جمعیت عظیمی بعد از ماه‌ها به محل‌های کار برمی‌گردند.

اما ندیم زهاوی مسئول واکسیناسیون کرونا در دولت به بی‌بی‌سی گفت ۹۰ درصد جمعیت آسیب پذیر واکسینه شده و اکنون وقت آن رسیده که “مردم و شرکت‌ها” خود “مسئولیت” کارهای احتیاطی مثل زدن ماسک را بعهده بگیرند.

آقای زهاوی گفت هدف دولت “هرچه عادی‌تر کردن شرایط در اسرع وقت” است و اکنون که مدارس تعطیل شده‌اند گسترش ویروس کم‌تر می‌شود.

مسئول واکسیناسیون کرونا در دولت بریتانیا همچنین از دریافت توصیه‌های کمیته مشورتی واکسیناسیون و ایمن‌سازی برای واکسیناسیون گروه سنی ۱۲ تا ۱۷ سال خبر داد.

این کمیته توصیه کرده افرادی که در این گروه سنی بیماری‌های زمینه‌ای دارند، با فردی آسیب‌پذیر زندگی می‌کنند یا آنها که نزدیک به ۱۸ سال دارند بر علیه کرونا واکسینه شوند