در حالی که پایتخت آمریکا شکل و شمایلی چون یک منطقه نظامی به خود گرفته است، روز دوشنبه تمرین برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن به علت دریافت هشدار امنیتی برای دقایقی متوقف شد. همزمان حامیان دونالد ترامپ در چند شهر آمریکا تجمع‌های کوچک اما مسلحانه‌ای برگزار کرده‌اند اما گزارشی از درگیری و خشونت مخابره نشده است.

روز دوشنبه، ۱۸ ژانویه، پلیس پایتخت آمریکا اعلام کرد که پس از دریافت گزارش‌های مردمی درباره مشاهده دود چند چهارراه آنطرف‌تر از محوطه کنگره، هشدار امنیتی صادر کرده است اما این هشدار تنها با هدف رعایت احتیاط فراوان اتخاذ شده است.

این هشدار در حالی صادر شد که هزاران نیروی امنیتی و گارد ملی آمریکا در حال آماده شدن برای مراسم ادای سوگند جو بایدن و کامالا هریس در ظهر روز چهارشنبه ۲۰ ژانویه (پس فردا) هستند.

تدابیر امنیتی این مراسم پس از آن که در روز ششم ژانویه گروهی از هواداران دونالد ترامپ به ساختمان کنگره حمله کردند، دو چندان شده است.

در جریان آن حمله ۴ مهاجم و یک مامور پلیس کشته شدند. پی از آن بود که مقام‌ها برای کنترل اوضاع و پیشگیری از خشونت‌های بیشتر بیش از ۱۰ هزار نیروی گارد ملی را به واشنگتن دی‌سی اعزام کردند.

مقام‌ها روز دوشنبه پس از لغو هشدار امنیتی گفتند که خطری متوجه عموم مردم نیست و نمایندگان کنگره هم در زمان صدور این هشدار در این ساختمان حضور نداشتند.

امروز، دوشنبه ۱۸ ژانویه، روز ملی بزرگداشت مارتین لوتر کینگ، برنده جایزه صلح نوبل و رهبر جنبش مدنی سیاه‌پوستان آمریکا در دهه ۶۰ میلادی است. بسیاری از ایالت‌های آمریکا این روز را در تقویم خود تعطیل رسمی قرار داده‌اند.

از تدارک مراسم تحلیف چه خبر؟

پایتخت آمریکا از روز ششم ژانویه که حمله خونین به کنگره روی داد رنگ و بوی امنیتی به خود گرفته است.

کامبیز فتاحی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که روز دوشنبه به حوالی ساختمان کنگره رفته می‌گوید دایره حفاظتی اطراف کنگره بسیار گسترده‌تر شده است و از چندین چهار راه مانده به این محوطه با ایجاد حصار فیزیکی تردد با خودرو ممنوع شده است هر چند هنوز افراد پیاده اجازه ورود به محوطه را دارند.

«نشنال مال» که یک محوطه بزرگ چمن در اطراف ساختمان کنگره است به روی تردد خیابان‌ها بسته شده و علاوه بر محوطه کنگره اطراف کاخ‌سفید هم حصارکشی فراتر از معمول ایجاد شده است.

واشنگتن دی‌سی، پایتخت، و تمامی مراکز ۵۰ ایالت آمریکا از چند روز پیش و در پی هشدار پلیس اف‌بی‌آی مبنی بر تحرکات و نقشه گروه‌های شبه‌نظامی حامی دونالد ترامپ برای برگزاری تجمع‌های مسلحانه تدابیر امنیتی ویژه در نظر گرفته‌اند.

اخبار مرتبط

دونالد ترامپ برخلاف روسای جمهوری ۱۵۰ سال گذشته آمریکا، گفته در مراسم تحلیف جو بایدن شرکت نخواهد کرد و صبح روز چهارشنبه کاخ‌سفید را به مقصد مجموعه لوکس تفریحی خود در فلوریدا ترک خواهد کرد
دونالد ترامپ برخلاف روسای جمهوری ۱۵۰ سال گذشته آمریکا، گفته در مراسم تحلیف جو بایدن شرکت نخواهد کرد و صبح روز چهارشنبه کاخ‌سفید را به مقصد مجموعه لوکس تفریحی خود در فلوریدا ترک خواهد کرد

مراسم تحلیف چگونه برگزار خواهد شد؟

آن طور که رسانه‌های آمریکا گزارش کرده‌اند مکان برگزاری مراسم ادای سوگند همچون سنت گذشته در بالکن رو باز بخش غربی ساختمان کنگره آمریکا برگزار خواهد شد.

اصرار بر سر برگزاری این مراسم در محوطه باز از سوی جو بایدن صورت گرفته است. به گزارش رسانه‌های آمریکا، جو بایدن و کامالا هریس معتقدند با وجود هشدارهای امنیتی بی‌سابقه، این مراسم باید همچون دوره‌های قبلی در بالکن غربی کنگره برگزار شود تا به ناظران بین‌المللی «مقاومت آمریکا برای حفاظت از دموکراسی» نشان داده شود.

بالکن محل برگزاری مراسم تحلیف همان جایی است که تصاویر درگیری میان حامیان خشن آقای ترامپ و پلیس کنگره، روز ششم ژانویه، از بیشتر رسانه‌های جهان بارها پخش شد.

قرار است در حوالی ۱۲ ظهر – زمانی که رسما دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ تمام می‌شود – جو بایدن و کامالا هریس در حضور قاضی القضات دیوان عالی، جان رابرتز، سوگند یاد کنند اما بر خلاف سنوات گذشته، امسال رئیس‌جمهوی جدید و معاونش مسیر میان کنگره تا کاخ‌سفید را در رژه‌ای از میان صفوف مردم طی نخواهند کرد.

نیویورک‌تایمز نوشته، در عوض قرار است آقای بایدن و خانم هریس در حالی که صفوفی از سربازان یگان‌های مختلف ارتش کنار آنها رژه می‌روند مسیری حدود یک کیلومتر و نیم را طی کنند و پس از آن راهی کاخ‌سفید شوند.

همزمان قرار است مراسم ادای سوگند کامالا هریس، معاون جو بایدن، با حضور قاضی سوتومایر، نخستین قاضی زن آفریقایی‌تبار دیوان عالی آمریکا برگزار شود تا خانم هریس ظهر رو ۲۰ ژانویه، به عنوان نخستین زن و نخستین آفریقایی‌تبار به عنوان معاون رئیس‌جمهوری وارد کاخ‌سفید شود.

بیشتر بخوانید

تمرین مراسم تحلیف امروز در بالکن غربی کنگره پس از صدور هشدار امنیتی، برای مدتی کوتاه متوقف شد
تمرین مراسم تحلیف امروز در بالکن غربی کنگره پس از صدور هشدار امنیتی، برای مدتی کوتاه متوقف شد

دونالد ترامپ برخلاف روسای جمهوری ۱۵۰ سال گذشته آمریکا، گفته در مراسم تحلیف جو بایدن شرکت نخواهد کرد و صبح روز چهارشنبه کاخ‌سفید را به مقصد مجموعه لوکس تفریحی خود در فلوریدا ترک خواهد کرد.

در عوض بیل کلینتون، جورج دبلیو بوش و باراک اوباما، سه رئیس‌جمهوری سابق آمریکا به اتفاق همسران خود -هیلاری کلینتون، لوار بوش و میشل اوباما- بناست در این مراسم حضور یابند.

مایک پنس، معاون فعلی ریاست جمهوری هم قرار است در این مراسم شرکت کند و پس از آن هم در کاخ‌سفید – در غیبت دونالد ترامپ – به جو بایدن و همسرش خوشامدگویی کند.

جو بایدن گفته به محض ورود به کاخ‌سفید برای مبارزه با کرونا و سرعت بخشیدن به واکسیناسیون عمومی وارد میدان خواهد شد و همزمان با چند فرمان اجرایی، احکام اجرایی دونالد ترامپ همچون «منع ورود مسلمانان» یا خروج آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس را لغو خواهد کرد.

قرار است لیدی گاگا و جنیفر لوپز، دو هنرمند سرشناس آمریکایی در مراسم تحلیف امسال برنامه اجرا کنند و تام هنکس، بازیگر سرشناس این کشور هم بخشی از پخش زنده تلویزیونی این برنامه را اجرا خواهد کرد.