تناقض‌گویی مقام‌های جمهوری اسلامی در مورد حجاب با نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات مجلس

9

کمتر از دو ماه مانده به برگزاری انتخابات مجلس در ایران، مقام‌های این کشور با وجود نگرانی‌ها نسبت به سطح پایین مشارکت مردم همچنان در خصوص مواجهه با پدیده زنان و دخترانی که زیر بار حجاب اجباری نمی‌روند، دچار اختلاف نظر هستند.

این در حالی است که علی خامنه‌ای، رهبر ایران در سخنرانی‌های اخیر خود مدام بر لزوم افزایش سطح مشارکت در انتخابات سخن گفته و تاکید کرده که مخالفت با انتخابات «مخالفت با جمهوری اسلامی» و حتی «مخالفت با اسلام» است.

میزان مشارکت مردم در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به ۴۲.۵۷ درصدرسید که پایین‌ترین میزان مشارکت در انتخابات مجلس پس از انقلاب ۵۷ بود.

در همین حال، خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، روز یکشنبه گزارش داد که بر پایه نتایج ۴ نظرسنجی که توسط ۴ موسسه جداگانه در فاصله ۲ تا ۳ ماه قبل از انتخابات ۱۱ اسفند امسال انجام شده، نرخ مشارکت به ۴۰ درصد رسیده است.

در چنین شرایطی، طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی در واکنش به سوالی مبنی بر شایعه جلوگیری از رای‌دادن افراد بی‌حجاب در انتخابات گفت: «حق رای در هیچ قانونی سلب نشده‌ و حتی توسط دادگاه سلب شدنی نیست. رای دادن یک حق و یک تکلیف است و نمی‌توان حق کسی را سلب کرد. از موضوع حجاب در انتخابات دو قطبی سازی نشود؛ اینها دو قطبی سازی‌های کاذب است. الحمدلله جامعه ما نسبت به موازین اعتقادی مقید است‌ و رهبری هم همه را به انتخابات دعوت کرده‌ است. هرکس با هر دیدگاهی حق تعیین سرنوشت دارد و ان شاءالله از این حق استفاده می‌کند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

 در حالی که برخی ناظران مسائل ایران، اظهارات سخنگوی شورای نگهبان را نرمشی مقعطی در برابر دختران و زنان مخالف حجاب اجباری با هدف افزایش نرخ مشارکت در انتخابات ارزیابی کردند ولی در مقابل، احمد وحیدی، وزیر کشور دولت ابراهیم رئیسی، در گفت‌و‌گویی که حاشیه جلسه کابینه انجام داده درباره «بی حجابی و وضعیت پوشش برخی افراد در برخی از مراکز خرید» گفت که «دستگاه‌های مربوطه موظف هستند برخورد کنند.»

آقای وحیدی گفت که هر کسی در فضای خصوصی خود آزاد است، ولی در فضای عمومی و در فضا‌هایی مانند فروشگاه‌ها و سطح شهر باید حتما قانون رعایت شود و این از تکالیف قانونی است.

وزیر کشور ایران همچنین تاکید کرد که رئیس قوه قضائیه چندین بار تذکر دادند و از دستگاه‌ها و ضابطین خواستند برابر قانون عمل کنند.