Screen Shot 2022-03-10 at 10.22.42 PM
رهبران اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه «رنج وصف‌ناپذیری» را که روسیه به مردم اوکراین تحمیل کرده است محکوم کردند اما در نشست خود که در فرانسه برگزار شد، درخواست کی‌یف برای عضویت سریع این کشور در اتحادیه اروپا را نپذیرفتند.
تهاجم نظامی روسیه به اوکراین که بزرگ‌ترین حمله به یک کشور اروپایی از زمان جنگ جهانی دوم به این سو محسوب می‌شود، نظام امنیتی اروپا را بر هم زد و پایتخت‌های اروپایی را به بازاندیشی درباره سیاست‌های اقتصادی، دفاعی و انرژی این اتحادیه واداشت.
اتحادیه اروپا به محض تهاجم روسیه به اوکراین توانست تحریم‌های سنگینی را علیه مسکو وضع کند، کمک‌های انسان‌دوستانه برای مردم اوکراین فراهم بیاورد و همچنین ارتش اوکراین را تجهیز کند.
اما خواسته کی‌یف برای تسریع در روند عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا شکافی را میان رهبران این اتحادیه به وجود آورد.
آندری پلنکوویچ، نخست وزیر کرواسی، در نشست رهبران اتحادیه اروپا که تا بامداد جمعه به طول انجامید، گفت: «هیچ کسی یک شبه وارد اتحادیه اروپا نشده.»
از سویی چارلز میشل، رئیس این نشست، در تلاش برای ابراز همدردی با اوکراین و حمایت اخلاقی از این کشور گفت که «اوکراین به تمام خانواده اروپایی تعلق دارد».
اما برخی دیگر تصریح کردند که بر خلاف خواست ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور و هسایگان آن در شرق اروپا، اوکراین اجازه ندارد به این شتاب وارد اتحادیه اروپا بشود.
مارک روته، نخست وزیر هلند که یکی از مخالفان برجسته گسترش اتحادیه اروپاست، گفت: «هیچ مسیر میان‌بری برای انجام این فرایند وجود ندارد.» وی البته افزود که اتحادیه اروپا به تعمیق روابط خود با کی‌یف ادامه می‌دهد.
امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، گفت که اما در عین حال امکان عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا به کلی هم منتفی نیست.
وی اظهار داشت: «آیا می‌توانیم درها را برای عضویت کشوری که در حال جنگ است باز کنیم؟ فکر نکنم. آیا می‌توانیم درها را ببندیم و بگوییم، هرگز؟ منصفانه نیست. آیا می‌توانیم بحث ایجاد توازن در منطقه را فراموش کنیم؟ بیایید محتاط باشیم.»
عضویت در اتحادیه اروپا معمولا چندین سال طول می‌کشد و شرایط سفت و سختی دارد از جمله ثبات اقتصادی، ریشه‌کن کردن فساد و رعایت حقوق بشر