Screen Shot 2022-03-01 at 8.51.54 AM

ارزش واحد پول روسیه به رغم تزریق ذخایر ارزی شرکت‌های نفتی این کشور در بازار، باز هم به شدت سقوط کرد و هر دلار آمریکا در روز سه‌شنبه ۱۱۵ روبل معامله شد.

قیمت روبل روز دوشنبه با افتی سهمگین مواجه شده بود و در ساعاتی از روز هر دلار به ۱۱۷ روبل رسید.

در همین زمینه خبرگزاری رویترز گزارش داد که دولت روسیه به شرکت‌های بزرگ کشور از جمله گازپروم (بزرگترین صادرکننده گاز جهان) و روس‌نفت (بزرگترین صادرکننده نفت روسیه) دستور داده است تا ۸۰ درصد از ذخایر ارزی خود را به بازار تزریق کنند.

با تزریق چشمگیر دلار توسط این شرکت‌ها به بازارهای کشور، نرخ روبل برای مدت کوتاهی بهبود یافت اما تا لحظه تنظیم این خبر در شامگاه سه‌شنبه، هر دلار آمریکا ۱۱۵ روبل معامله شد و افت واحد پول روسیه کماکان ادامه دارد.

حتی قبل از تحریم‌های آمریکا و غرب، ۱۳ درصد از مردم روسیه زیر خط فقر زندگی می‌کردند و افت ارزش روبل بر زندگی مردم روسیه به شدت تاثیر خواهد گذاشت.

قبل از تهاجم روسیه به اوکراین هر دلار آمریکا حدود ۷۸ روبل روسیه بود.

نشریه «هیل» آمریکا در همین زمینه گزارش داده که روسیه هم‌اکنون حدود ۶۰۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی دارد که نیمی از آن‌ها به خاطر تحریم‌ها مسدود شده است.

نشریه هیل می‌نویسد مشکل این‌جاست که ذخایر ارزی روسیه در صورتی که صادرکننده‌های کالا مایل به معامله با این ذخایر نباشند، به هیچ دردی نمی‌خورد.

دیپلمات‌های ۲۲ کشور، از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه به‌طور مشترک از حکومت پاکستان خواستند تا از قطعنامه محکومیت روسیه در مجمع عمومی سازمان ملل به‌دلیل تجاوز به اوکراین، حمایت کند.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، هفته گذشته هنگام ورود نیروهای روسیه به خاک اوکراین در مسکو به سر می‌برد.

پاکستان از تحولات در اوکراین ابراز نگرانی کرده ولی حاضر به محکومیت تهاجم روسیه نشده است. خان هنگام حضور در مسکو گفته بود که بحران اوکراین ربطی به پاکستان ندارد که به معنای عدم حمایت از طرفین است.

در بیانیه مشترک نمایندگان ۲۲ کشور در پاکستان آمده است: «به عنوان هیات‌های نمایندگی در جمهوری اسلامی پاکستان، از پاکستان می‌خواهیم تا در زمینه محکوم کردن اقدامات روسیه به ما بپیوندد».

هیات‌های نمایندگی اتریش، بلژیک، بلغارستان، جمهوری چک، دانمارک، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایتالیا، پرتغال، لهستان، رومانی، اسپانیا، سوئد و هلند به علاوه استرالیا، کانادا، ژاپن، نروژ، سوئیس و بریتانیا این بیانیه را امضاء کرده‌اند.

مجمع عمومی سازمان ملل قرار است هفته جاری درباره یک قطعنامه محکومیت روسیه به‌دلیل تجاوز به اوکراین رای‌گیری کند. این قطعنامه الزام‌آور نیست ولی دیدگاه‌های جهانی را در مورد اقدامات روسیه منعکس می‌کند.

مسکو پیشتر قطعنامه مشابهی که در شورای امنیت مطرح شده بود را وتو کرده بود.

برج اصلی تلویزیون کی‌یف در قلب پایتخت اوکراین روز سه‌شنبه با یک حمله هوایی نیروهای روسیه مورد اصابت قرار گرفت و درپی آن برخی از برنامه‌های تلویزیونی دولتی اوکراین قطع شد.

پس از شنیده شدن صدای انفجار در شهر و مشاهده دود از این برج، وزارت کشور اوکراین گفت که تجهیزات برج آسیب دیده است و «کانال‌ها برای مدتی کار نمی‌کنند».

به نوشته خبرگزاری‌ها، سازه این برج مخابراتی آسیبی ندیده است.

یک مقام اوکراینی گفته که در جریان این حمله دست‌کم پنج نفر کشته شدند.

درپی بلند شدن دود از این برج، شهروندان کی‌یف در شبکه‌های اجتماعی ویدئوهایی منتشر کردند که حکایت از یک انفجار بعدی در نزدیکی این برج دارد که گفته می‌شود مربوط به یک انبار سوخت است.