تهدید خانواده دادخواه محمد آریان خوش‌گوار و انتقال ۹ زندانی سیاسی به مکانی نامعلوم

2

فشارهای امنیتی بر خانواده‌های کشته‌شدگان خیزش سراسری، بازداشت گسترده فعالان در شهرهای مختلف و نیز افزایش فشار بر زندانیان سیاسی، از جمله اقدامات نهادهای امنیتی در هفته‌هایی‌ است که به سالگرد کشته‌شدن مهسا امینی و خیزش سراسری مردم ایران علیه نظام جمهوری اسلامی در پی آن، نزدیک می‌شویم.

هه‌نگاو در گزارشی اعلام کرد که نهادهای امنیتی در آستانه سالگرد خیزش «زن، زندگی، آزادی»، فشار بر خانواده‌های دادخواه را افزایش داده‌اند‌ و در این راستا، به خانواده محمد آریان خوش‌گوار، از جوانان کشته‌شده در خیزش سراسری، گفته‌اند که باید از پیگیری شکایت صرف‌نظر کنند.

در این گزارش آمده است که حسن عسگری، فرماندار سنندج و از فرماندهان سابق سپاه پاسداران در کردستان، با خانواده دادخواه محمد آریان خوش‌گوار تماس گرفته و ضمن تهدید، به آنان توصیه کرده است که در ازای دریافت دیه، از هر گونه پیگیری و شکایت انصراف دهند، وگرنه با عواقب امنیتی مواجه خواهند شد.

 از سوی دیگر، این خانواده دادخواه با وجود ثبت شکایت در دادگستری، مطلع شده‌اند که این پرونده بدون هیچ اقدا موثر یا تحقیقی، مختومه اعلام شده است. هه‌نگاو به نقل از یک منبع نزدیک به این خانواده، اعلام کرد که خانواده دادخواه محمد آریان‌ خوش‌گوار با وجود این تهدیدهای جدی، به هیچ‌وجه حاضر نیستند پیشنهاد دریافت دیه را بپذیرند و از شکایت خود صرف‌نظر کنند.

محمد آریان خوش‌گوار، جوان ١٨ ساله سنندجی، ۲۶ آبان ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات مردمی این شهر، با ضربات چاقو و باتوم نیروهای یگان ویژه مجروح شد. او پس از چهار ماه بستری شدن در بیمارستان کوثر، سه‌شنبه، ٢٣ اسفند گذشته، به دلیل شدت جراحات، جان خود را از دست داد.

خشونت علیه زندانیان سیاسی

هرانا اعلام کرد که ۹ تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین به مکانی نامعلوم منتقل شده‌اند. بنا به این گزارش، سعید ماسوری، افشین بایمانی، حمزه سواری، حسین گچلو، مسعودرضا ابراهیمی‌نژاد، لقمان امین‌پور، سامان یاسین (صیدی)، محمد شافعی و مطلب احمدیان، زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین، صبح یکشنبه، ۱۲ شهریور (سوم سپتامبر)، با خشونت از این زندان به مکانی نامعلوم منتقل شده‌‌اند.

هرانا به نقل از یک منبع مطلع نزدیک به خانواده یکی از این زندانیان نوشت: «ساعت ۹ صبح یکشنبه، دوازدهم شهریور، ماموران زندان اوین با ورود به بند هشتم این زندان، سعید ماسوری، افشین بایمانی، حمزه سواری، حسین گچلو، مسعودرضا ابراهیمی‌نژاد، لقمان امین‌پور، سامان یاسین (صیدی)، محمد شافعی و مطلب احمدیان را از این زندان خارج، و به مکان نامعلومی منتقل کردند.»

بنا به این گزارش، انتقال این زندانیان با دستبند و پابند و رفتار خشونت‌آمیز ماموران، و به بهانه انتقال به زندان قزلحصار کرج صورت گرفته است. آن‌ها همچنین در زمان انتقال، از حق خود برای بردن وسایل شخصی محروم ماندند. نیری، قاضی ناظر بر زندانیان امنیتی، دستور انتقال این زندانیان را صادر کرده است و سپس ماموران زندان به دستور فرزادی، رئیس زندان اوین، آنان را انتقال داده‌اند. با وجود ادعای مسئولان زندان در مورد جابه‌جایی این ۹ زندانی سیاسی به زندان قزلحصار، از محل نگهداری آنان هنوز اطلاعی در دست نیست و نگرانی از وضعیت این زندانیان به علت جلوگیری ماموران از همراه بردن داروها و لوازم شخصی‌شان، افزایش یافته است. شمار چشمگیری از این زندانیان پیش از این با اتهام «محاربه» بازپرسی و محاکمه شده‌اند و برای برخی از آن‌ها نیز حکم اولیه اعدام صادر شده بود، اما سپس این حکم به حبس تغییر یافته بود.

روز یکشنبه همچنین جعفر ابراهیمی، فعال صنفی معلمان، از زندان اوین به زندان قزلحصار کرج منتقل شد. کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران اعلام کرد که زندانبانان به بهانه انتقال آقای ابراهیمی به بهداری، او را از بند خارج کرده‌اند و نهایتا او بدون امکان دسترسی به لوازم شخصی، از جمله داروها و کارت تلفن، به زندان قزلحصار کرج منتقل شده است. عرفان کرم‌ویسی، وکیل جعفر ابراهیمی، به شورای هماهنگی اعلام کرد که تداوم وخامت حال این فعال صنفی معلمان و فقدان رسیدگی پزشکی به وضعیت نامناسب او در زندان، احتمال نابینا شدنش را در پی خواهد داشت.

او با اشاره به نیاز مبرم این فعال صنفی معلمان به مرخصی درمانی، گفت:‌ «متاسفانه تاکنون سازمان زندان‌‌ها و مسئولین زندان اوین، هیچ اعتنایی به وضعیت سلامتی ایشان نداشته و با ارجاع مکرر آقای ابراهیمی به کمیسیون‌های پزشکی و بهداری زندان، از انجام چنین درخواستی امتناع نموده‌اند.»

یکشنبه، ۱۲ شهریور، خبر بازداشت و محکومیت دو نفر از شهروندان در میاندوآب و کرمانشاه نیز اعلام شد. بنا به این گزارش، هادی احمدی، روحانی اهل سنت، در دادگاه ویژه روحانیت کرمانشاه به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد. کردپا اعلام کرد که بر اساس حکم صادره دادگاه ویژه روحانیت کرمانشاه که شنبه، ۱۱ شهریور، به احمدی ابلاغ شده، او با اتهام «تبلیغ علیه نظام» به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

هرانا نیز در گزارشی اعلام کرد که آرام (حسین) گوهری، زندانی امنیتی سابق و از بازداشت‌شدگان خیزش سراسری، پنجشنبه، ۹ شهریور، به دست نیروهای امنیتی در شهرستان میاندوآب بازداشت، و به اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده است.

هرانا به نقل از یک منبع مطلع در این باره نوشته است: «چندی پیش آرام گوهری به اداره اطلاعات ارومیه احضار شد، اما از حضور در این مرجع امنیتی امتناع کرد. نهایتا او توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اداره اطلاعات ارومیه منتقل شد.»