تهدید رهبر حوثی‌ها: در صورت حمله آمریکا به یمن، ناوها و منافع آمریکایی را هدف قرار می‌دهیم

4

هم‌زمان با دیدار وزیر دفاع آمریکا از یک ناو جنگی این کشور در دریای مدیترانه و تاکید بر نقش «ممتاز» آن در جلوگیری از گسترش جنگ غزه به منطقه، رهبر حوثی‌های شورشی یمن تهدید کرد اگر واشینگتن جنگ با یمن را آغاز کند، منافع و ناوهای آمریکا را هدف قرار خواهد داد.

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه ۲۹ آذر با حضور در ناو جنگی «جرالد فورد»، با قابلیت حمل چهار هزار پرسنل و هشت اسکادران هواپیمای جنگنده در دریای مدیترانه که با سوخت اتمی کار می‌کند اعلام کرد این ناو و خدمه‌های آن در حال تاریخ‌سازی هستند.

او که ماموریت حضور ناو «جرالد فورد» در آب‌های دریای مدیترانه برای مقابله با ورود گروه‌های نیابتی ایران به جنگ غزه را برای سومین بار تمدید کرده است، در ادامه تصریح کرد: برخی مواقع بزرگترین دستاورد ما این است که مانع وقوع حادثه بدی شویم و اکنون شما همه در تلاش برای مقابله با گسترش تنش‌های عظیم به منطقه هستید.

او هم‌چنین به خبرنگاران گفت به نظرش آمریکا بحران غزه را به خوبی مدیریت کرده و جلوی گسترش آن به منطقه را گرفته است.

آقای آستین دوشنبه هفته جاری به اسرائیل و سپس قطر سفر کرده بود. قطر هفته‌هاست که میان اسرائیل و حماس میانجی‌گری می‌کند.

هم‌زمان با اظهارات وزیر دفاع آمریکا، عبدالمالک الحوثی، رهبر شورشیان حوثی مورد حمایت ایران از کشورهای جهان خواست در عملیات جدید چند ملیتی به رهبری ایالات متحده برای تامین امنیت دریای سرخ دخالت نکنند.

او اقدامات ائتلاف به رهبری آمریکا را تلاشی برای «تبدیل منطقه به میدان جنگ» توصیف کرد.

آقای حوثی در ادامه تصریح کرد حوثی‌ها به حملات خود به کشتی‌های متعلق به اسرائیل یا کشتی‌هایی که عازم بنادر اسرائیل هستند ادامه خواهند داد و مدعی شد کشتی‌های دیگر برای حرکت در منطقه امن هستند.

اظهارات او در حالی است که حوثی‌ها به کشتی‌هایی که ارتباطی با اسرائیل ندارند نیز حمله کرده‌اند، موضوعی که باعث شده است برخی شرکت‌های بین‌المللی و چندملیتی، حمل بار از مسیر دریای سرخ را به‌صورت موقت متوقف کنند.

آمریکا، بریتانیا و فرانسه همراه با چند کشور دیگر برای تامین امنیت دریانوردی، ناوهای جنگی خود را به باب‌المندب و دریای سرخ اعزام کرده و تاکنون بسیاری از حملات حوثی‌ها به کشتی‌های باری را دفع کرده‌اند.