مجتبی امینی، تهیه‌کننده سریال تلویزیونی گاندو، به عنوان رئیس “ستاد انتخاباتی هنرمندان” ابراهیم رئیسی منصوب شده است.

پخش سریال گاندو، که برجسته‌ترین کار مجتبی امینی بوده است، بارها انتقاد شدید مقام‌های دولت حسن روحانی را به دنبال داشته است.

در این سریال بسیاری از مقام‌های دولت ایران، به ویژه در وزارت خارجه و وزارت اطلاعات، چون افرادی ضعیف، ساده‌لوح یا عامل بیگانگان به تصویر کشیده می‌شوند.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، پیش از این گفته بود که سریال گاندو را “اطلاعات سپاه” علیه او ساخته است.

همزمان با مذاکرات فشرده ایران و قدرت‌های جهان در آستانه انتخابات ایران، ابراهیم رئیسی، که بخت اصلی پیروزی در رای‌گیری آتی محسوب می‌شود، موضع صریحی درباره احیای برجام و بازگشت به محدودیت‌های هسته‌ای نگرفته است.

پیوستن تهیه‌کننده سریال گاندو می‌تواند نشانه‌ای از جهت‌گیری آقای رئیسی باشد.

هرچند وزارت خارجه ایران و برجام هدف انتقاد سریال گاندو و برنامه‌های تبلیغاتی مشابه آن بوده، پس از درز صحبت‌های محمدجواد ظریف درباره کارشکنی‌های روسیه و قاسم سلیمانی، آیت‌الله علی خامنه‌ای صراحتا گفت سیاست خارجی ایران در وزارت خارجه تعیین نشده و آقای ظریف تنها مجری تصمیمات سطوح بالاتر بوده است.

گاندو؛ مجادله تلویزیونی نهادهای امنیتی ایران با دولت بر سر سیاست خارجی

شواهد حاکی از آن است که مجتبی امینی دسترسی‌های امنیتی دارد.

از جمله بخشی از فصل دوم سریال گاندو روی نفتکش استینا ایمپرو ضبط شده که به دست نیروهای سپاه توقیف شده بود.

سریال گاندو همچون ماجرای نیمروز و رد خون یکی از نمونه‌های نسل جدیدی از محصولات فرهنگی و تبلیغاتی نهادهای وابسته به حکومت ایران است که با تکیه بر فرم و تکنیک می‌خواهند داستانی با روایت تاریخی یک‌سویه را به عنوان مستند تاریخی جلوه دهند.

در سال ۱۳۹۶ محمود رضوی، تهیه کننده فیلم‌هایی چون “ماجرای نیمروز” رئیس ستاد انتخابات محمدباقر قالیباف شده بود.