توافق اصولی برای پرهیز از تعطیلی مجدد دولت آمریکا

دمکرات ها و جمهوری خواهان در کنگره آمریکا می گویند به طور اصولی برای تامین بودجه دولت تا پاییز آینده و پرهیز از تعطیلی مجدد بخشی از دولت این کشور به توافق رسیده اند.

قانونگذاران گفتند که این توافق پشت درهای بسته در واشنگتن به دست آمده است.

جزییات این توافق اعلام نشده و روشن نیست که آیا دونالد ترامپ از این توافق حمایت خواهد کرد. او قرار است عصر شنبه در یک تجمع سیاسی در تگزاس سخنرانی کند.

مذاکرات دو حزب در تلاش برای توافق بر سر بودجه امنیت مرزی و جلوگیری از تعطیلی دوباره دولت دوشنبه از سر گرفته شد.

سناتور جمهوری خواه ریچارد شلبی بعد از این مذاکرات گفت که همه مسائل باقی مانده حل شده است.

او گفت “در مورد همه مسائل به توافق رسیدیم” و افزود که کارکنان کنگره در طول هفته جزئیات توافق را حل و فصل خواهند.

گزارش ها حاکیست که براساس این توافق بودجه ای معادل یک میلیارد و ۳۷۵ میلیون دلار برای یک حصار مرزی تخصیص داده خواهد شد که خیلی کمتر از رقم ۵.۷ میلیاردی است که آقای ترامپ درخواست کرده بود.

پیشرفت برای مذاکرات درحالی گزارش می شود که در طول روز اختلاف بر سر بازداشت مهاجران بدون مدرک و تامین بودجه دیوار مرزی مورد نظر رئیس جمهوری آمریکا ادامه داشت و آقای ترامپ گفته بود مسئولیت رسیدن به توافق و یا تعطیلی دوباره دولت بر عهده دموکرات‌ها خواهد بود.

تعطیلی اخیر بخشی از دولت که ۳۵ روز طول کشید طولانی‌ترین تعطیلی دولت آمریکا در تاریخ این کشور بود.

آن تعطیلی زمانی پایان یافت که مذاکره‌کنندگان با تایید مصوبه‌ای، مهلتی تازه را برای توافق بر سر بودجه امنیت مرزی مقرر کردند.

در طول این تعطیلی صدها هزار نفر از کارکنان دولت از کار بیکار شدند و عده‌ای که در بخش‌های ضروری مشغول به کار بودند مجبور شدند بدون حقوق کار کنند.

میزان خسارت این تعطیلی برای دولت آمریکا ۱۱ میلیارد دلار تخمین زده شد.

حدود ۱۷ نفر از قانونگذاران آمریکایی از هر دو حزب و هر دو شاخه کنگره در دور تازه مذاکرات شرکت دارند.

ترامپ - 5 فوریه در کنگرهآقای ترامپ اخیرا بر ساخت یک حصار “هوشمند” فولادی در مرز تاکید کرده بود

دموکرات‌ها می‌خواستند حداکثر بازداشت‌ها در مراکز نگهداری مهاجران بدون مدرک از ۱۶۵۰۰ نفر تجاوز نکند. آنها امیدوارند با این کار نیروهای حفاظت مرزی آمریکا به جای دستگیری مهاجرانی که روادید اقامتشان منقضی شده به دنبال مهاجرانی بروند که سابقه جنایی و کیفری دارند.

با این حال معاون نیروهای حفاظت مرزی آمریکا گفته بود چنین پیشنهادی امنیت عمومی در آمریکا را به خطر می‌اندازد.

روز دوشنبه رئیس جمهوری آمریکا در حساب توییتری خود نوشت: “دموکرات‌ها با بازداشت یا اخراج مجرمان خارجی مخالفند. این یک خواسته کاملا جدید است! جنون آمیز!”

او پیش از ترک واشنگتن به مقصد تگزاس گفت: “دموکرات‌ها نه تنها با تامین بودجه دیوار مخالفند، حتی حاضر نیستند مکان لازم برای بازداشت قاتلان، مجرمان و قاچاقچی‌ها را در اختیار ما بگذارند.”

دونالد ترامپ خواستار ۵.۷ میلیارد دلار بودجه برای ساخت دیوار در مرز مکزیک است و دموکرات‌ها با بودجه‌ای بین ۱.۳ تا ۲ میلیارد دلار موافقند.

You may also like...

perabet film izle elektronik sigara diyarbakir escort