در پی توافق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران بر سر تعویض دوربین‌های نظارتی در مرکز هسته‌ای تسا در کرج، مدیرکل آژانس از این توافق استقبال کرده است. یک مقام آمریکایی هم گفته است که اگر تهران به تعهداتش در راستای این توافق عمل کند، نیازی به برگزاری نشست ویژه شورای حکام در خصوص ایران نمی‌بیند.

ایران و آژانس در چند ماه گذشته درباره تعویض چهار دوربین‌ در مرکز تسا اختلاف وجود داشتند. به گفته ایران، یکی از آنها در یک “حمله خرابکارانه” در تیرماه امسال از کار افتاده بود. ایران با درخواست آژانس برای نصب دوربین‌های جدید موافقت نکرده بود.

خبرگزاری نورنیوز که گفته می‌شود نظر شورای عالی امنیت ملی ایران را منعکس می‌کند، نوشت چون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی “خرابکاری در مجتمع تسا” را “محکوم” و قبول کرده کارشناسان ایران دوربین‌ها را “قبل از نصب”، بررسی “فنی” کنند، بنابراین ایران “داوطلبانه” اجازه “جایگزینی دوربین‌های جدید به جای دوربین‌های آسیب دیده” را داده است.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، روز چهارشنبه (۱۵ دسامبر) به خبرگزاری رویترز گفت اگر تهران به تعهداتش در چارچوب این توافق عمل کند، واشنگتن نیازی به برگزاری نشست ویژه شورای حکام نمی‌بیند.

منابع دیپلمات معتقدند که یک رویارویی احتمالی در شورای حکام می توانست باعث شکست مذاکرات هسته‌ای شود.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نیز در بیانیه‌ای گفت: “من صمیمانه امیدوارم که بتوانیم به گفتگوهای سازنده‌مان برای رسیدگی و حل و فصل همه مسائل پادمان‌های باقی‌مانده در ایران ادامه بدهیم.”

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، پیشتر از توافق با آژانس بر سر نصب دوربین‌های تازه در کرج خبر داده و گفته بود این توافق “خوب” برخی نگرانی‌ها در باره برنامه هسته‌ای ایران را برطرف می‌کند.

در صورت حل مشکل دوربین‌های نظارتی، یکی از اختلافات تهران و آژانس که در دو سفر شهریور و آذر رافائل گروسی مطرح بود، برطرف می‌شود.

مدیرکل آژانس پیش از انعقاد این توافق گفته بود که “محدودیت” فعالیت بازرسان این نهاد در ایران همراه با نگرانی در مورد افزایش تولید اورانیوم با خلوص مورد استفاده در تسلیحات اتمی “باعث بروز ابهام جهانی” در مورد برنامه‌های حکومت ایران شده است.

آقای گروسی در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که می‌خواهد به ایران گوشزد کند که اگر جمهوری اسلامی بخواهد “کشوری برخوردار از احترام” در جامعه ملل محسوب شود “راه گریزی از بازرسی توسط بازرسان آژانس ندارد.”

او در مورد روابط آژانس و ایران گفته است که “ما باید با هم کار کنیم و من اطمینان حاصل خواهم کرد که آنها درک کنند که ما شریکشان هستیم.”

نصب دوربین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاسیسات هسته‌ای اصفهان در سال ۲۰۰۵

منبع تصویر، GETTY IMAGES

نصب دوربین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاسیسات هسته‌ای اصفهان در سال ۲۰۰۵

حمله به تاسیسات تسا

به گزارش رسانه‌های ایران، تاسیسات هسته‌ای کرج با طراحی و تولید سانتریفیوژهای نسل جدید، نقش مهمی در پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران دارد.

مسئولیت حمله تیرماه به این تاسیسات را کسی به عهده نگرفت اما ایران، اسرائیل را متهم کرد. حدود دو هفته پیش نشریه جوییش کرونیکل این حمله را کار “موساد” دانست.

به گفته مقامات جمهوری اسلامی، این خرابکاری ممکن است با هک کردن دوربین‌های آژانس صورت گرفته باشد اما رافائل گروسی مدیرکل آژانس اخیرا این موضوع را رد کرد.

آقای گروسی گفت جلوگیری از تعویض دوربین‌ها و “افزایش تولید اورانیوم با خلوص مورد استفاده در تسلیحات اتمی” باعث شبهه در مورد فعالیت هسته‌ای ایران شده است.

خبر این توافق پس از هشدار سه قدرت اروپایی حاضر در مذاکرات هسته‌ای وین منتشر شد که دیشب گفته بودند حاکمیت ایران باید بین فروپاشی برجام و یک توافق جامع به نفع مردم ایران یکی را انتخاب کند.

مذاکرات در وین با هدف احیای توافق هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌های ایران بعد از دو هفته پیشرفتی نداشته است و سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان که سعی می‌کنند ایران و آمریکا را به تعهداتشان در برجام برگردانند، در بیانیه خود گفتند مذاکرات با خواست‌های حداکثری ایران به آخر خط نزدیک می‌شود.