آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران بر سر تعویض دوربین‌های نظارتی در مرکز هسته‌ای تسا در کرج به توافق رسیدند.

بر سر تعویض این چهار دوربین‌ مدت‌ها اختلاف وجود داشت و یکی از آنها در یک “حمله خرابکارانه” در تیرماه امسال از کار افتاده بود.

ایران تاکنون با درخواست آژانس برای نصب دوربین‌های جدید موافقت نکرده بود.

خبرگزاری نورنیوز که گفته می‌شود نظر شورای عالی امنیت ملی ایران را منعکس می‌کند، نوشت چون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی “خرابکاری در مجتمع تسا” را “محکوم” و قبول کرده کارشناسان ایران دوربین‌ها را “قبل از نصب”، بررسی “فنی” کنند، بنابراین ایران “داوطلبانه” اجازه “جایگزینی دوربین‌های جدید به جای دوربین‌های آسیب دیده” را داده است.

این خبرگزاری اضافه کرد این مجوز ناقض قانون مجلس نیست چون “تصاویر ضبط‌ شده توسط این دوربین‌های جدید مانند تصاویر دوربین‌های قبلی در اختیار آژانس قرار نخواهند گرفت و همچنان نزد سازمان انرژی اتمی ایران محفوظ خواهند ماند.”

دوربین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاسیسات هسته‌ای اصفهان در سال ۲۰۰۷

منبع تصویر، GETTY IMAGES

دوربین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاسیسات هسته‌ای اصفهان در سال ۲۰۰۷

 

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران پیشتر از توافق با آژانس بر سر نصب دوربین‌های تازه در کرج خبر داده و گفته بود این توافق “خوب” برخی نگرانی‌ها در باره برنامه هسته‌ای ایران را برطرف می‌کند.

در صورت حل مشکل دوربین‌های نظارتی، یکی از اختلافات تهران و آژانس که در دو سفر شهریور و آذر رافائل گروسی مطرح بود، برطرف می‌شود.

ایران قبلا گفته بود تا نهادهای مسئول “بررسی‌های فنی و امنیتی” خود را انجام ندهند اجازه نصب دوربین جدید نخواهد داد و اکنون می‌گوید “بررسی‌های قضایی-امنیتی” تکمیل شده‌اند.

نصب دوربین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاسیسات هسته‌ای اصفهان در سال ۲۰۰۵

منبع تصویر، GETTY IMAGES

نصب دوربین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاسیسات هسته‌ای اصفهان در سال ۲۰۰۵

حمله به تاسیسات تسا

به گزارش رسانه‌های ایران، تاسیسات هسته‌ای کرج با طراحی و تولید سانتریفیوژهای نسل جدید، نقش مهمی در پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران دارد.

مسئولیت حمله تیرماه به این تاسیسات را کسی به عهده نگرفت اما ایران، اسرائیل را متهم کرد. حدود دو هفته پیش نشریه جوییش کرونیکل این حمله را کار “موساد” دانست.

به گفته مقامات جمهوری اسلامی، این خرابکاری ممکن است با هک کردن دوربین‌های آژانس صورت گرفته باشد اما رافائل گروسی مدیرکل آژانس اخیرا این موضوع را رد کرد.

آقای گروسی گفت جلوگیری از تعویض دوربین‌ها و “افزایش تولید اورانیوم با خلوص مورد استفاده در تسلیحات اتمی” باعث شبهه در مورد فعالیت هسته‌ای ایران شده است.

خبر این توافق پس از هشدار سه قدرت اروپایی حاضر در مذاکرات هسته‌ای وین منتشر شد که دیشب گفته بودند حاکمیت ایران باید بین فروپاشی برجام و یک توافق جامع به نفع مردم ایران یکی را انتخاب کند.

مذاکرات در وین با هدف احیای توافق هسته‌ای و برداشته شدن تحریم‌های ایران بعد از دو هفته پیشرفتی نداشته است و سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان که سعی می‌کنند ایران و آمریکا را به تعهداتشان در برجام برگردانند، در بیانیه خود گفتند مذاکرات با خواست‌های حداکثری ایران به آخر خط نزدیک می‌شود.