3

به گفته رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، در جریان سفر وزیر دفاع چین به تهران توافق شد که همکاری نظامی دو کشور توسعه یابد.

در خبری که خبرگزاری‌های داخلی بعد از دیدار محمد باقری و وی ‌فنگ‌هه، وزیر دفاع چین منتشر کرده‌اند، به نقل از آقای باقری آمده است که این همکاری‌های نظامی شامل «برگزاری رزمایش ها، تبادل تجربیات، مباحث آموزشی و سایر زمینه های مشترک میان نیروهای مسلح دو کشور» خواهد بود.

ژنرال وی فنگ‌هه که از سال ۲۰۱۸ وزارت دفاع چین را برعهده دارد در این سفر با همتای ایرانی‌اش، محمدرضا آشتیانی و همچنین ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران نیز دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وزرای ایران و چین در دیدارشان هر دو از اقدامات آمریکا در جهان انتقاد کردند.

به نوشته این خبرگزاری، آقای وی در این دیدار گفت: «همکاری نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و چین نقش بسزایی در خنثی سازی این اقدامات و مبارزه با تروریسم خواهد داشت.»

وزیر دفاع چین

منبع تصویر، IRNA

توضیح تصویر، وزیر دفاع چین با ابراهیم رئیسی نیز دیدار کرد

وزیر دفاع چین همچنین در دیدار با ابراهیم رئیسی نیز از «یک‌جانبه‌گرایی» در جهان انتقاد کرد. آمریکا در پی خروج از برجام در سال ۲۰۱۸ به «یکجانبه‌گرایی» متهم است.

آقای رئیسی نیز در این دیدار گفت که ایران روابطش را با چین «فارغ از تحولات بین‌المللی و براساس اعتماد سیاسی متقابل» دنبال می‌کند.

او گفت که به همین دلیل «اجرای موفق برنامه همکاری‌های جامع ۲۵ ساله در این راستا اولویت دارد.»

به رغم اینکه ایران و چین یک سند همکاری ۲۵ ساله امضا کرده‌اند، اما هنوز از محتوای دقیق این سند اطلاعی در دست نیست.

در جریان سفر اخیر وزیر دفاع چین به تهران نیز، با اینکه خبرهایی از دیدارها و اظهار نظرهای دو طرف منتشر شده، اما به طور دقیق روشن نیست که همکاری‌های نظامی ایران و چین به چه شکل گسترش خواهد یافت.

از سال ۲۰۲۰ که تحریم تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران به پایان رسید، گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال خرید تسلیحاتی ایران از چین منتشر شد که هرگز ابعادی جدی پیدا نکرد.

این در حالی بود که در فاصله کوتاهی بعد از امضای توافق برجام، وزیر دفاع پیشین چین به تهران سفر کرده بود.

ارتش چین

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، چین صاحب یکی از قدرتمندترین ارتش‌های جهان است

سفر اخیر وی فنگ‌هه به تهران، دومین سفر یکی از وزرای دفاع چین به ایران ظرف سال‌های اخیر است.

چین بزرگترین ارتش جهان از نظر تعداد نیروهای نظامی را در اختیار دارد. این کشور همچنین صاحب یکی از قدرتمندترین ارتش‌های جهان نیز محسوب می‌شود.

به رغم پیشرفت‌های تکنولوژیک ارتش چین در زمینه ساخت جنگنده‌های هوایی و ناوهای نظامی، پکن هنوز حاضر نشده است تا در چارچوب معاملات تسلیحاتی، این فناوری‌ها را در اختیار ایران قرار دهد.

دهه‌ها تحریم سخت‌گیرانه موجب شده تا قوای نظامی ایران از نظر دسترسی به فناوری‌های مدرن، هواپیماهای پیشرفته و ناوگان دریایی، با کاستی‌های قابل‌توجهی روبه‌رو شود.