توافق هند و کره جنوبی با آمریکا بر سر معافیت از تحریم‌های ایران’

برخی مقام‌های محلی مطلع گفته‌اند که هند و کره جنوبی بر سر ادامه واردات نفت از ایران با وجود تحریم‌های آمریکا، با واشنگتن به توافقی اجمالی رسیده‌اند.

پیش‌تر جان بولتون، مشاور شورای امنیت ملی آمریکا، گفته بود آمریکا مایل نیست در جریان تحریم‌های ایران، به کشورهای دوست و هم‌پیمان خود آسیب برساند.

شبکه خبری اقتصادی بلومبرگ گزارش داده است که هنوز هیچ تصمیمی در این باره نهایی نشده است و بعید است تا قبل از موعد بازگرداندن دور دوم تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، در این باره خبری رسمی منتشر شود.

چنین توافقی بین آمریکا با هند و کره جنوبی، که از خریداران عمده نفت ایران بوده‌اند، به این معنی است که دست‌کم بخشی از نفت صادراتی ایران هم‌چنان وارد بازار می‌شود.

این روند می‌تواند نگرانی‌ها از سقوط عرضه نفت و افزایش بیشتر قیمت جهانی را کاهش دهد.

آمریکا هفته آینده انتخابات میان‌دوره‌ای برگزار می‌کند و افزایش قیمت سوخت می‌تواند بر حمایت از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده تاثیر منفی بگذارد.

در طول ماه گذشته و با مطرح‌شدن نشانه‌هایی از این‌که عرضه‌کنندگان اوپک نفت بیشتری صادر می‌کنند تا کاهش عرضه را جبران کنند، قیمت نفت خام برنت ۱۴ درصد کاهش پیدا کرد.


بولتون ضمن تاکید بر “وارد کردن حداکثر فشار” بر ایران تلویحا احتمال معافیت برخی خریداران نفتی را مطرح کرده است
مرحله دوم تحریم‌های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران از روز ١٣ آبان – ٤ نوامبر – اجرایی می‌شود و تاکید این مرحله بر کاهش درآمد و دریافت‌های ارزی ایران به خصوص از طریق کاهش فروش نفت خام و دستیابی دولت به عواید ارزی آن است.

در حالیکه دولت آمریکا هشدار داده است که شرکت‌هایی که به معامله با ایران ادامه دهند مشمول تحریم‌های ثانویه خواهند شد، تعدادی از کشورهای واردکننده نفت از ایران توقف خرید این خریدها را به زیان خود دانسته و خواستار معافیت از تحریم شده‌اند. دولت ایران به خاطر موقعیت دشوار تجاری خود، نفت را با تخفیف و تسهیلات ویژه به مشتریان می‌فروشد و برای بعضی از واردکنندگان جایگزین کردن سایر صادرکنندگان به جای ایران آسان یا مقرون به صرفه نیست.

در ماه‌های اخیر تقریبا همه خریداران نفت ایران در حال مذاکره با آمریکا بودند که بتوانند معافیت‌های از تحریم‌های دور دوم بگیرند.

You may also like...

ege123