توضیحات پلیس پاریس به یورونیوز فارسی: خطر تروریستی مانع از اعطای مجوز به تجمع مجاهدین خلق شد

03

پلیس فرانسه اعلام کرد به گردهمایی سالانه سازمان مجاهدین خلق به دلایل «امنیتی» و «خطر تروریستی» مجوز نداده است. این در شرایطی است که ناظران تحولات روزهای اخیر در رابطه با این سازمان در کشورهای اروپایی را مرتبط با توافقی احتمالی میان ایران و غرب قلمداد کرده‌اند.

پلیس پاریس روز سه‌شنبه ۲۰ مارس (۳۰ خرداد) در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن را در اختیار یورونیوز فارسی قرار داد گفت تقاضایی را از سوی گروهی به نام کمیته برگزاری تجمع ۱ ژوئیه برای تشکیل یک گردهمایی در این تاریخ و در محل «ووبان» در ناحیه ۷ پایتخت دریافت کرده‌، با این حال قادر به دادن مجوز به آن نبوده است.

در این بیانیه که توسط لوران نونز، رئیس پلیس پاریس، به نگارش درآمده گفته شده است: «علاوه بر امکان اخلال در نظم عمومی به دلیل شرایط ژئوپلیتیک، خطر تروریسم نیز غیرقابل چشم‌پوشی بود. امری که تامین امنیت تجمع و همینطور امنیت مهمانان حساس دعوت‌شده به آن را به طرز قابل‌توجهی پیچیده می‌کرد.»

سازمان مجاهدین خلق تصمیم دولت فرانسه در این خصوص را «معامله‌ای شرم‌آور» خوانده و آن را محکوم کرده است. گردهمایی‌های سالانه مجاهدین از سال ۱۳۸۳ بدین سو در سالگرد ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ عمدتا در پاریس برگزار شده است و عدم اعطای مجوز به آن رویدادی کمابیش نادر به شمار می‌رود.

پیش‌تر در سال ۲۰۱۸ یک دیپلمات ایرانی به نام اسدالله اسدی به اتهام تلاش برای بمبگذاری گردهمایی سازمان مجاهدین در پاریس دستگیر و در دادگاه به ۲۰ سال زندان محکوم شد، با این حال ماه گذشته بلژیک در پرونده‌ای بحث‌برانگیز اسد‌الله اسدی را از زندان آزاد و به ایران مسترد کرد.