پلیس تهران درباره فیلم‌های منتشر شده از برخورد “خشن” و “کشیدن اسلحه” نیرویش در درگیری با یک صاحب سگ گفته “رفتار غیرحرفه‌ای سرباز گشت کلانتری” در حال بررسی است، اما “برخورد با سگ‌گردانی خواسته مردم است.”

سرهنگ ضرغام آذین، سرکلانتر دوم پلیس پیشگیری تهران بزرگ علاوه بر این توضیح، صاحب سگ را هم مقصر معرفی کرده و گفته بعد از آنکه ماموران به صاحب سگ تذکر شفاهی دادند، او برخورد “نامناسب” داشته و “فحاشی” کرده است.

فیلمی چند دقیقه‌ای از این صحنه منتشر شده که نشان می‌دهد فردی که گفته می‌شود صاحب یک سگ بوده، توسط مامور پلیس روی زمین کشیده می‌شود، زنانی برای مداخله به خیابان می‌آیند و دعوا که بالا می‌گیرد یکی از نیروها به داخل خودروی پلیس برمی‌گردد و اسلحه را بیرون می‌آورد.

پایان پست Twitter, 1

به دنبال انتشار این فیلم که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و واکنش‌های گسترده‌ای داشته، امروز سرهنگ آذین، از مقام‌های پلیس گفته که مردم محله شهرک گلستان خواستار برخورد با صاحب سگ شده بودند.

همچنین خبرگزاری ایسنا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی پلیس اعلام کرده که طرح مبارزه با “سگ گردانی” آغاز شده است: “برخورد با سگ گردانی یک مطالبه مردمی است و نگهداری از سگ در مجتمع‌های مسکونی موجبات آزار و اذیت دیگر ساکنان نیز خواهد شد. همچنین حضور سگ‌ها در پارک‌ها نیز در مواردی منجر به احساس ناامنی در وحشت کودکان شده و از این رو پلیس پایتخت طرح برخورد با سگ گردانی را در دستور کار خود قرار داده است.”

پلیس ایران از سال ۱۳۹۷ گرداندن سگ در خیابان‌ها را ممنوع کرده بود.

سه روز پیش شورای شهر تهران یک فوریت طرح جداسازی محل گردش حیوانات خانگی از محل بازی کودکان در پارک‌های شهر را تصویب کرد. البته هدف این طرح نه مخالفت با سگ‌گردانی در شهر که جدا کردن محل گردش آنان از محل بازی کودکان است.

این اولین بار نیست که انتشار فیلم برخورد “خشن” نیروهای انتظامی با صاحبان سگ خبرساز می‌شود. فیلم‌های متعددی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد ماموران امنیتی با صاحبان سگ در پارک‌ها وارد جدال لفظی می‌شوند.

در سال‌های گذشته با افزایش تعداد سگ‌های خانگی در ایران این برخورد میان پلیس و شهروندان به شکل‌های مختلف ادامه داشته است.

مقام‌های امنیتی انتظامی ایران به دلایل مختلف از جمله “نجس بودن” مخالف نگهداری از سگ هستند و هر سال کمابیش دستورات و مقررات خاصی برای محدود کردن صاحبان سگ صادر می‌شود.

اردیبهشت ۱۳۹۰ این موضوع به مجلس ایران کشیده شد و نمایندگان به دنبال طرحی برای ممنوعیت داشتن سگ در ایران و جریمه صاحبان این حیوان بودند.

بهمن ۱۳۹۷ هم رئیس وقت پلیس تهران اعلام کرد با هماهنگی دادستان تهران “هرگونه سگ‌گردانی داخل شهر تهران، معابر و پارک‌ها” ممنوع است و با صاحبان سگ و خودروهای حامل سگ برخورد می‌شود.

مقام‌های جمهوری اسلامی علاوه بر “نجس” دانستن سگ، نگهداری از آنها در خانه را نماد غرب‌گرایی می‌دانند و از این‌که شمار سگ‌های خانگی در ایران زیاده شده، انتقاد دارند.