گارد ساحلی اندونزی اعلام کرده است که دو نفتکش با پرچم ایران و پاناما را به ظن انتقال غیرقانونی سوخت در سواحل استان کالیمانتان غربی توقیف کرده است.

به گفته گارد ساحلی اندونزی (باکاملا) توقیف این شناورها بعد از آن صورت گرفت که یکی از کشتی‌ گشت اندونزی متوجه شد سیستم تشخیص موقعیت این نفتکش‌ها برای گریز از رادار خاموش شده است.

نام نفتکش توقیف‌شده متعلق به ایران “ام‌تی هورس” و کشتی دارای پرچم پاناما “ام‌تی فرِآ” اعلام شده است.

توقیف نفتکش‌ ایرانی در آب‌های اندونزی بیست روز بعد از توقیف یک نفتکش متعلق به کره جنوبی در خلیج فارس به دست نیروی دریایی سپاه انجام می‌شود

دو نفر از خدمه کشتی کره جنوبی که ایران می‌گوید به دلیل آلوده کردن آب توقیف‌شده، شهروند اندونزی هستند.

ایران خواهان پرداخت بدهی‌ هفت میلیارد دلاری کره جنوبی است و مذاکرات برای آزاد کردن نفتکش این کشور تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز به توقیف نفتکش ایرانی در اندونزی واکنشی نشان نداده‌اند. تحریم‌های آمریکا علیه ایران انتقال و فروش نفت را با موانع زیادی روبرو کرده و بارها گزارش‌هایی از تلاش نفتکش‌های ایرانی برای انتقال پنهان نفت منتشر شده است.

“هدف نفتکش‌ها فریب گارد ساحلی بوده”

به گفته مسئولان باکاملا، واحد گشتی اندونزی نفتکش‌های توقیف‌شده را در حالی یافته که در کنار هم بدون نمایش پرچم‌هاو با پوشاندن نام کشتی‌ها در حال حرکت بوده‌اند و هر دو را به ظن انتقال غیرقانونی سوخت توقیف کرده است.

سرهنگ ویسنو پاماندیتا، رئیس روابط عمومی باکاملا گفته است که هدف این دو نفتکش فریب دادن گارد ساحلی اندونزی بوده است.

به گفته مسئولان تلاش‌های کشتی اندونزی برای برقراری تماس با هر دو کشتی بی‌نتیجه بوده و بدون پاسخ مانده است.

این دو نفتکش برای تحقیقات بیشتر به شهر باتام در جزایر ریائو اندونزی منتقل شده‌اند