مدیر طرح واکسن ضد کرونای فخرا در ایران که توسط وزارت دفاع این کشور ساخته می شود، گفته است که تصمیم دارد به تولید آن به دلیل نبود استقبال، خاتمه دهد.

احمد کریمی مدیر طرح واکسن فخرا به خبرگزای ایلنا گفته است تعداد داوطلبان برای تزریق این واکسن با “هدف مطالعات بالینی کم بوده “و طرح ساخت این واکسن به این دلیل با چالش مواجه شده است.

آقای کریمی گفته است که “ما توقع داشتیم بین هزار تا هزار و ۵۰۰ داوطلب در روز داشته باشیم اما این عدد به حدود ۱۰۰ نفر در روز رسید”.

وی از دولت هم انتقاد کرده که واکسن ضدکرونای فخرا را پیش خرید نکرده است.

ایران ساخت هفت نوع واکسن کرونا را با حمایت مالی دولت و منابع عمومی آغاز کرد از جمله ستاد اجرایی فرمان امام ساخت واکسنی را آغاز کرد که در ابتدا وعده تولید میلیونی آن را داده بود اما سرانجام نتوانست به وعده های داده شده، عمل کند.

سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع دولت روحانی در رونمایی از واکسن فخرا که نام آن از معاون ترور شده این وزارت خانه گرفته شده
سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع دولت روحانی در رونمایی از واکسن فخرا که نام آن از معاون ترور شده این وزارت خانه گرفته شده

مدیر طرح واکسن فخرا گفته است که دولت ایران به سازندگان واکسن داخلی ۴۰ میلیون دلار پول داده که به گفته وی در حکم “پیش خرید بوده” اما به طرح واکسن فخرا ۱۰ میلیون یورو ارز دولتی داده شد”. آقای کریمی گفته “کمک بلاعوضی به ما داده نشد و ارز دولتی فروخته شده و پول آن هم از ما گرفته شده است”.

نام واکسن فخرا از محسن فخری‌زاده معاون ترور شده وزارت دفاع و فرد پشت پرده برنامه اتمی ایران گرفته شده است.

ایرج حریرچی معاون سعید نمکی وزیر بهداشت دولت حسن روحانی خرداد سال جاری در مراسم آغاز فاز دوم تست انسانی واکسن فخرا گفته بود این واکسن “جزو کارهای بسیار شاخص و خیره‌کننده‌ای است که در سطح ملی و بین‌المللی انجام می‌شود” و ایران را “در ماه‌های آینده خودکفا می کند”.

حدود دو ماه پیش آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران کرونا را مسئله “اول و فوری” این کشور خواند و خواستار تامین واکسن به هر شکل ممکن شد. این اظهارات در حالی بود که او ۱۹ دی سال گذشته خورشیدی ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی را ممنوع اعلام کرد و بسیاری از منتقدان، وضعیت موجود را به دستور او درباره این ممنوعیت نسبت داده‌اند.

همزمان وزارت بهداشت ایران اعلام کرده تاکنون ۱۲۰ میلیون دز واکسن ضد کرونا وارد کشور شده است.

مقام‌های ایران وعده داده‌ بودند که تا پایان تابستان، واکسیناسیون سراسری را به پایان برسانند. اما بنا بر اعلام وزارت بهداشت هنوز به این هدف نرسیده اند.

در همین خصوص بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت ایران موج ششم کرونا در این کشور در آبان ماه را “قطعی” دانسته و واکسیناسیون را ناکافی توصیف کرده است.

او گفته: ” اکنون در تزریق دوز اول به ۷۵ درصد و در دو دز به حدود ۳۵ درصد رسیده ایم که تا ۸۰ درصد فاصله داریم، بنابراین پروتکل ها همچنان باید رعایت شوند.”