شبکه‌های اجتماعی توییتر و فیسبوک حساب دونالد ترامپ را به حالت تعلیق درآوردند.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که آقای ترامپ در پیامی در شبکه‌های اجتماعی ادعاهای دروغ درباره تقلب در انتخابات را تکرار کرد و قبل از اینکه به آنها بگویید به خانه بروید. به معترضان گفت: “من شما را دوست دارم.”

توییتر گفت که حذف سه توییت به دلیل “نقض شدید سیاست یکپارچگی مدنی” ما ضروری است.

این شرکت گفت که اگر دونالد ترامپ این توییتها را حذف نکند، حساب توییتری‌اش بسته خواهد ماند.

توییتر در ادامه گفته “نقض قوانین توییتر در آینده … منجر به بسته شدن دائمی حساب کاربری realDonaldTrump خواهد شد”.

ترامپ
توییتر سه پست ترامپ را حذف کرد

اکنون در حساب توییتری آقای ترامپ آمده است که سه توییت او “دیگر در دسترس نیست زیرا [آنها] قوانین این شبکه اجتماعی را نقض کرده‌اند”.

توییتر فقط در مواردی که دارندگان حساب پست را خود حذف کرده‌اند از این اخطار خاص استفاده می‌کند.

اگرچه توییتر از اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده است ، اما این نشان می‌دهد که آقای ترامپ یا یکی از افراد وابسته به او ممکن است این اقدام لازم را برای بازیابی حساب پس از ۱۲ ساعت بلوکه شدن انجام داده باشد.

من کاملا مخالفم

دن اسکاوینو ، مدیر رسانه‌های اجتماعی کاخ سفید ، از حساب کاربری خود برای انتشار بیانیه‌ای از طرف آقای ترامپ استفاده کرده است.

او به نقل از آقای ترامپ گفته “اگر چه من کاملاً با نتیجه انتخابات مخالفم و واقعیت با موضع من همخوانی دارد با این وجود در تاریخ ۲۰ ژانویه یک انتقال منظم قدرت صورت می‌گیرد.”

“من همیشه گفته‌ام که ما به مبارزه خود ادامه خواهیم داد تا فقط آرای قانونی شمرده شود. در حالی که (با این انتقال قدرت) بزرگترین دوره اول در تاریخ ریاست جمهوری (آمریکا) پایان می‌یابد، اما این تنها آغاز مبارزه ما برای بزرگ کردن دوباره آمریکا است!”

فیسبوک و اینستاگرام هم حساب آقای ترامپ را به مدت ۲۴ ساعت بستند. یوتیوب هم گفت که ویدیوی آقای ترامپ را حذف کرده است.

اسنپ چت همچنین مانع انتشار پست‌های تازه توسط آقای ترامپ شد ، اما درمورد اینکه چه زمانی این ممنوعیت پایان می‌یابد، چیزی نگفت.

فیس بوک گفت: “ما آن را حذف کردیم …زیرا معتقدیم که به جای کاهش خطر به خشونت مداوم کمک می‌کند.”

ترامپ
،پیش از بروز خشونتها ، دونالد ترامپ به طرفداران خود که در واشنگتن گرد آمده بودند، گفت که انتخابات به سرقت رفته

پیش از بروز خشونتها ، دونالد ترامپ به طرفداران خود که در واشنگتن گرد آمده بودند، گفته بود که انتخابات به “سرقت” رفته است.

ساعاتی بعد ، هنگامی که خشونت در داخل و خارج از کنگره آمریکا بالا گرفت، او در ویدویی ادعای دروغ در مورد نتیجه انتخابات را تکرار کرد.

او به معترضان گفت: “من شما را دوست دارم” و افرادی را که به کنگره هجوم بردند “میهن پرست” توصیف کرد.

یوتیوب گفت که این ویدئو را حذف کرده است زیرا “سیاست‌های مربوط به اشاعه مطالب نادرست در مورد تقلب گسترده در انتخابات را نقض می‌کند”.

در ابتدا توییتر این ویدئو را حذف نکرد اما در عوض امکان توییت دوباره آن و لایک زدن یا اظهار نظر در مورد آن و یک توییت دیگر را از بین برد.

اما این شبکه اجتماعی هم بعدا این توییتها را حذف و حساب دونالد ترامپ را لغو کرد.

بایدن
بعد از حمله به کنگره آمریکا جو بایدن گفت که این واقعه نشانگر آمریکایی واقعی نیست

توییتر گفته که به دلیل خطر خشونت توییتهایی را که مخالت سیاست صداقت مدنی این شبکه اجتماعی است ، به طور قابل توجهی محدود کرده است.

فیسبوک هم به بی بی سی گفت: “اعتراضات خشونت آمیز در کنگره یک رسوایی است. ما تحریک و دعوت به خشونت را در این شبکه اجتماعی منع می‌کنیم. ما به طور فعال در حال بررسی و حذف هرگونه محتوایی هستیم که این قوانین را نقض کند.”

فیسبوک همچنین گفت که در حال حاضر به دنبال حذف محتوایی است که حمله به کنگره را تحریک یا پشتیبانی کرده است.

یوتیوب قبلاً سیاستی برای حذف اخبار جعلی درباره تقلب گسترده در انتخابات داشته است که این مورد را در مورد دونالد ترامپ هم اعمال کرده است.

راهپیمایی اخیر تا حدی از طریق آنلاین ، از جمله در صفحات فیس بوک سازماندهی شده بود.

به احتمال زیاد رئیس جمهوری منتخب، جو بایدن، پس از روی کار آمدن به دنبال سرکوب نظریه‌های توطئه و افراط‌گرایی در شبکه‌های اجتماعی خواهد بود.