پسر پیتر آر دو وریز، روزنامه‌نگار تحقیقی هلند گفته است که وقتی پدرش هدف گلوله قرار گرفت و زخمی شد “بدترین کابوس خانواده به واقعیت پیوست.”

رویس دو وریز افزوده است که پیام های همبستگی که خانواده دریافت می‌کند آنان را “دلگرم می‌کند.”

آقای دو وریز ، ۶۴ ساله، روز سه‌شنبه پس از ترک یک استودیوی تلویزیونی در آمستردام هدف شلیک گلوله قرار گرفت. در این ارتباط سه مرد به عنوان مظنونان دستگیر شدند اما پلیس می‌گوید یکی از آنها دیگر مظنون نیست.

مقامات بیمارستانی می‌گویند وضع این روزنامه‌نگار وخیم است و “او برای زنده ماندن مبارزه می‌کند.”

این روزنامه‌نگار پرسابقه به دلیل گزارش‌هایش در مورد گروه‌های زیرزمینی تبهکار، افشای گانگسترها و قاچاقچیان مواد مخدر مشهور است. او به پلیس در حل تعدادی از پرونده‌های مهم کمک کرده و همچنین پرونده‌های حل نشده قدیمی به ویژه در مورد کودکان و نوجوانان را مورد تحقیق و بررسی قرار داده است.

آقای دو وریز به دلیل فعالیتش در گذشته هم با خطر روبرو شده است. او پس از دریافت تهدیدهایی در رابطه با پوشش پرونده‌های جنایی، به حفاظت پلیس احتیاج یافت و در سال ۲۰۱۹ پلیس به او گفت یکی از مشهورترین تبهکاران هلند نام او را در فهرست افرادی قرار داده که باید کشته شوند.

مارک روته، نخست وزیر هلند، گفته است که این تیراندازی “تکان‌دهنده و غیرقابل فهم” است و افزوده که این تیراندازی به منزله “حمله به روزنامه‌نگاری با شهامت و آزادی مطبوعات است.”

تلویزیوی ایستگاه
دو وریز پس از خروج از ساختمان تلویزیون هدف قرار گرفت و به شدت زخمی شد

ویلم الکساندر، پادشاه هلند، و ملکه ماکسیما گفته‌اند که از این حادثه “عمیقاً شوکه شده‌اند” و “روزنامه‌نگاران باید آزاد باشند تا کارهای مهم خود را بدون خطر و تهدید انجام دهند.”

مردم به منظور ادای احترام به این روزنامه‌نگار، گل، شمع و پیام در صحنه تیراندازی قرار داده‌اند. واکنش‌های شدیدی نیز از خارج از هلند ابراز شده و شارل میشل، رئیس شورای اروپا ، این حمله را جنایت علیه روزنامه‌نگاری خوانده است.

او در توییتر خود نوشت: “ما بی‌وقفه به دفاع از آزادی مطبوعات ادامه خواهیم داد.”

چه اطلاعاتی در مورد تیراندازی در دست است؟

این حمله شامگاه سه‌شنبه حدود ساعت ۱۹:۳۰ به وقت محلی اتفاق افتاد. این روزنامه‌نگار پس از شرکت در یک برنامه گفتگوی تلویزیونی در مرکز آمستردام عازم خانه بود و در مقابل استودیوی تلویزیون هدف شلیک گلوله قرار گرفت.

رسانه‌های محلی گزارش کردند که ضاربان از فاصله نزدیک ۵ گلوله به آقای دو وریز شلیک کردند.

پلیس هلند گفته که دو مرد در رابطه با این تیراندازی در بازداشت هستند و روز جمعه یک مرد ۳۵ ساله لهستانی و یک مرد هلندی ۲۱ ساله برای تفهیم اتهام در دادگاه حضور خواهند یافت.

مظنون سوم که ۱۸ سال دارد آزاد شده است.

این حمله یک بار دیگر ایمنی روزنامه‌نگاران را در مرکز توجه قرار داده است.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران این حمله را “ضربه تلخ دیگری به آزادی مطبوعات در اروپا” خوانده است.

دیوید-ماریا ساسولی، رئیس پارلمان اروپا گفته “حمله به روزنامه‌نگاران، حمله علیه همه ما است.”

اگرچه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا روزنامه‌نگاران در یک محیط نسبتا امن کار می‌کنند اما در سال‌های اخیر موارد متعدد قتل خبرنگاران تحقیقی این قاره را شوکه کرده است.

سال گذشته، یک نظامی اسلواکی به جرم کشتن روزنامه‌نگاری به نام جان کوشیاک و نامزدش در سال ۲۰۱۸ به ۲۳ سال حبس محکوم شد.

در مالت در اوایل سال جاری دو نفر به خاطر فراهم کردن خودرو بمبگذاری شده مورد استفاده در ترور دافنه کاروانا گالیزیا، روزنامه‌نگار محقق در سال ۲۰۱۷، بازداشت شدند.

پیتر آر دو وریز کیست؟

پیتر آر دو وریز چندین پرونده جنایی مهم را پوشش داده که از جمله شامل ماجرای ربودن فرد هاینیکن، صاحب کارخانه معروف آبجوسازی در سال ۱۹۸۳ است.

در سال ۲۰۱۳، ویللم هولیدر، مسئول ربودن آقای هایانیکن در مورد تهدید آقای دو وریز مجرم شناخته شد.

هولیدر، یکی از مشهورترین گانگسترهای هلند، در سال ۲۰۱۹ به دلیل دست داشتن در پنج فقره قتل به حبس ابد محکوم شد.

رمان آقای دو وریز درباره این پرونده بعدا موضوع ساختن فیلم “ربودن فرد هاینیکن” شد که آنتونی هاپکینز در آن بازی کرد.

این روزنامه نگار همچنین برای یک برنامه تلویزیونی مربوط به ماجرای ناپدید شدن ناتالی هالووی، نوجوان آمریکایی در جزیره آروبا در دریای کارائیب در سال ۲۰۰۵ جایزه امی را از آن خود کرد.

آقای دو وریز بارها به عنوان سخنگوی شاهدان در جریان تحقیقات پلیس یا محاکمات قضایی حضور یافته و مشاور حقوقی نبیل بی، عضو سابق باند قاچاق مواد مخدر بوده که علیه رضوان تقی، از رهبران عمده گروه‌های قاچاق مواد مخدر شهادت داد.

محاکمه این متهم مراکشی-هلندی و همدستانش به اتهام قتل و قاچاق مواد مخدر در هلند در جریان است.

وکیل قبلی نبیل بی به نام دریل ویرسوم در سپتامبر ۲۰۱۹ در برابر خانه‌اش ترور شد و این ترور هلند را تکان داد.

حمله به دو وریز بار دیگر توجه همگانی را به وضعیت روزنامه‌نگاران جلب کرده است.