اعتراضات ایران؛ از تجمع گسترده معترضان در چهلم کشته‌ شده‌ها تا وضعیت بحرانی در کرج

01

هفتمین هفته و ۴۷ امین روز اعتراضات ایران شب گذشته نیز ادامه یافت و معترضان با برگزاری تجمع‌های پراکنده در شهرهای مختلف ایران علیه حکومت جمهوری اسلامی شعار سردادند.

جلسه غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل که آمریکا و آلبانی درخواست برگزاری آن را برای بررسی سرکوب اعتراض‌ها در ایران داده بودند، روز گذشته برگزار شد. در این جلسه جاوید رحمان، نماینده ویژه سازمان ملل در امور ایران، شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل و نازنین بنیادی، بازیگر در حمایت از معترضان ایرانی و محکومیت خشونت وحشیانه نیروهای امنیتی علیه آن‌ها سخنرانی کردند.

در مقابل نماینده روسیه از استفاده «ابزاری» از حقوق بشر و هجمه به حکومت ایران انتقاد کرد و نماینده چین نیز موضوع اعتراض‌ها در ایران را «موضوعی داخلی» دانست.

همزمان اعتراض‌ و اعتصاب‌ دانشجویان در دانشگاه‌های ایران ادامه دارد و در برخی موارد با برخورد شدید نیروهای امنیتی روبرو شده است.

وضعیت اینترنت همچنان «اسف‌بار» گزارش می‌شود و دسترسی کاربران در ایران به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها با دردسرهای فراوان و جز با فیلترشکن و پروکسی امکان‌پذیر نیست.

آخرین خبرها و گزارش‌ها درباره اعتراضات سراسری ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن‌ در روز پنج‌شنبه ۱۲ آبان (۳ نوامبر) را در این مطلب پیگیری کنید.

09:57 AM

دلار آمریکا ۳۵ هزار تومان شد

قیمت فروش هر دلار آمریکا طی معاملات روز پنجشنبه بازار آزاد تهران برای سومین روز متوالی رکوردشکنی کرد و به سطح تاریخی و بی‌سابقه ۳۵ هزار تومان یا ۳۵۰ هزار ریال رسید.

بهای فروش هر دلار آمریکا در پایان خرید و فروش‌های روز سه‌شنبه به ۳۳ هزار و ۹۵۰ تومانی رسیده بود که در مقایسه با نرخ پایانی معاملان روز دوشنبه افزون بر ۶۰۰ تومان بالاتر بود.

بدین ترتیب، طی سه روز گذشته نرخ فروش هر دلار در بازار آزاد تهران نزدیک به هزار و ۶۵۰ تومان افزایش یافته و فاصله نرخ آزاد و رسمی به حدود ۶ هزار تومان رسید.