مردی مسلح با تیراندازی در شهر پلیموث، در جنوب غربی انگلستان، پنج نفر را کشته و به گفته شاهدان عینی سپس خودش را نیز کشته است. او در ویدئوهایی که قبلا همرسانی کرده بود از تنهایی گلایه داشت.

بنا به اعلام پلیس دو زن، دو مرد و یک دختربچه سه ساله قربانیان این مهاجم بودند.

جانی مرسر، از نمایندگان پلیموث در پارلمان بریتانیا گفته که حادثه “تروریستی نبوده” است.

این تیراندازی، که عصر پنجشنبه رخ داد، بدترین رویداد این چنینی بریتانیا در بیش از یک دهه اخیر است.

پلیس جیک دیویسون ۲۲ ساله را عامل حمله معرفی کرده و گفته است او مجوز حمل سلاح داشت.

او در ویدئوهای که در هفته‌های قبل از تیراندازی روی یوتیوب منتشر کرده بود می‌گفت زندگی به او بد کرده و “خرد و خمیر” شده است.

این مرد جوان می‌گفت تنها است و نمی‌تواند با زنان ارتباط برقرار کند. جیک دیویسون به گروه‌های “اینسل” هم اشاره می‌کرد؛ گروه‌های اینترنتی از مردان جوان با باورهای زن‌ستیزانه که خود را “مجرد ناخواسته” می‌خوانند و زنان را در تنهایی خودشان مقصر می‌دانند. آنها پیش از این هم در حملات مرگبار دیگری نقش داشته‌اند.

جیک دیویسون در یکی از ویدئوهایش گفته بود دوست دارد خودش را شبیه “ترمیناتور” ببیند.

او گفته بود: “می‌دانم که این فقط یک فیلم است، اما گاهی دوست دارم فکر کنم من ترمیناتوری چیزی هستم. کسی که با وجود نابودی کامل سیستمش همچنان موفق به انجام ماموریتش می‌شود.”

پلیس در پلیموث

یک شاهد عینی در مصاحبه با بی‌بی‌سی این رویداد را “وحشتناک و غم‌انگیز” توصیف کرد و گفت اول صدای داد و فریادی شنیده شد و بعد صدای شلیک سه یا چهار گلوله.

او گفت: “بعد مهاجم با لگد در خانه‌ای را باز کرد و شروع کرد به تیراندازی تصادفی. بعد پا به فرار گذاشت و همان طور که می‌دوید به چند نفر دیگر هم شلیک کرد.”

یک شاهد عینی دیگر گفت در حال قدم زدن مردی تفنگ به دست را دید که لباس یکدست سیاه پوشیده بود.

به گفته پلیس جیک دیویسون نخست زنی را که از آشنایانش بود در خانه‌ آن زن کشت و بلافاصله به خیابان رفت و با شلیک به دختربچه‌ای که همراه یکی از بستگانش بود آن دو را نیز کشت.

پس از آن او چند دقیقه تیراندازی ادامه داد و سرانجام جان خود را هم گرفت.

مقام‌ها از مردم خواستند که در خانه‌هایشان بمانند و اگر تصاویری از حمله دارند آن را در اختیار پلیس بگذارند و در شبکه‌های اجتماعی همرسانی نکنند.

پریتی پاتل، وزیر کشور و چند نفر دیگر از مقام‌های بریتانیایی با قربانیان حادثه ابراز همدردی کرده‌اند.