براساس آمارهای ارائه شده توسط وزارت کشور بریتانیا دیروز دوشنبه (۲۸ تیر ماه) حدود ۴۳۰ مهاجر بطور غیرقانونی از کانال مانش عبور کرده و خود را به این کشور رسانده‌اند؛ این بالاترین تعداد ثبت شده مهاجرانی بوده که طی یک روز با عبور از این مسیر خود را به بریتانیا می‌رسانند.

پیش از این، بالاترین تعداد ورود غیرقانونی به خاک بریتانیا از این طریق مربوط به سپتامبر پارسال (۲۰۲۰) بود که ۴۱۶ نفر را در بر می‌گرفت.

همزمان طرحی در پارلمان بریتانیا در دست بررسی است که بر اساس آن اگر فردی “دانسته” بطور “غیرقانونی” به این کشور وارد شود، مجرم محسوب خواهد شد.

حدود ۵۰ نفر از کسانی که دیروز خود را به بریتانیا رساندند، در سواحل کنت در جنوب شرقی این کشور دیده شده‌اند که زنان و کودکان هم در میان آنها بودند.

دو روز پیش هم (یکشنبه ۲۷ تیرماه) حدود ۲۴۱ مهاجر با ۸ قایق خود را به این کشور رسانده بودند.

وزارت کشور بریتانیا می‌گوید قدمهای “چشمگیری” را برای مبارزه با مشکل مهاجرت غیرقانونی برداشته است.

مهاجرت به بریتانیا

از ابتدای سال جاری میلادی (۲۰۲۱) تا به امروز حدود ۸۰۰۰ نفر با ۳۴۵ قایق بطور غیرقانونی خود را به بریتانیا رسانده‌اند.

پریتی پتل، وزیر کشور بریتانیا وعده داده که عبور از کانال مانش را برای رسیدن به این کشور “غیرعملی” کند.

کانال مانش؛ مسیری پر خطر برای پناهجویان ایرانی و افغان

طی هفته‌های اخیر با افزایش روند مهاجرت غیرقانونی به اروپا، تعداد موارد عبور از کانال مانش با قایق برای رسیدن به بریتانیا هم افزایش یافته است.

عموما پناهجویان باید بعد از ترک کشورشان در اولین کشور امن درخواست پناهجویی خود را ارئه دهند؛ هر چند بر اساس قوانین بین‌المللی آنها حق دارند در هر کشوری که به آن وارد شوند درخواست خود را ارائه دهند و این محدود به اولین کشور امن نیست.

هم اکنون لایحه‌ای در پارلمان بریتانیا در دست بررسی است که در صورت نهایی شدن افرادی که دانسته بطور “غیرقانونی” وارد بریتانیا می‌شوند، مجرم محسوب خواهند شد.

مهاجرانی که بدون مجوزهای معتبر برای ورود به بریتانیا به این کشور وارد شوند، ممکن است تا ۴ سال هم زندانی شوند.

این لایحه البته مورد انتقاد نهادهای حامی حقوق پناهجویان قرار گرفته است.

مهاجرت به بریتانیا

مهاجرانی که به آبهای بریتانیا می‌رسند در ابتدا به بندر بریستول، در جنوب غربی این کشور انتقال داده می‌شوند.

اگر گشت‌های دریایی این مهاجران را در آبهای بین‌المللی پیدا کند، مقام‌های بریتانیا و فرانسه تصمیم می‌گیرند که به کجا انتقال یابند؛ هر چند هر کدام این دو کشور مناطق مشخصی برای “عملیات جستجو” و نجات دارند