جام ملت‌های آسیا؛ قطر به فینال رسید، معز علی به رکورد علی دایی

تیم ملی فوتبال قطر با پیروزی چهار بر صفر مقابل امارات، میزبان جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ به فینال این تورنمنت رسید و حریف ژاپن شد.

برای قطر در این بازی بوعلام خوخی، معز علی، حسن هیدوس و حامد اسماعیل گل زدند. معز علی با گلی که در این دیدار زد، تعداد گل‌هایش را به هشت رساند و به این ترتیب با رکورد علی دایی به عنوان بهترین گلزن در یک دوره جام ملت‌های آسیا مساوی کرد. البته علی دایی هنوز با مجموع ۱۴ گل، بهترین گلزن دوره‌های مختلف این مسابقات است.

قطر که در رتبه ۹۳ رده‌بندی فدراسیون جهانی فوتبال قرار دارد تا کنون تمامی مسابقاتش در این تورنمنت را با پیروزی پشت سر گذاشته و یک گل هم نخورده است.

این مسابقه همچنین تحت تاثیر روابط سیاسی دو کشور نیز قرار گرفت. تماشاگران اماراتی به دنبال شکست سنگین خانگی مقابل قطر با پرتاب کفش و بطری به داخل زمین واکنش نشان دادند. در این بازی همچنین اسماعیل احمد، بازیکن امارات در دقیقه ۹۰ از بازی اخراج شد.

امارات متحده عربی کشوری بود که در سال ۲۰۱۷ با ائتلاف عربستان، بحرین و مصر پیوست و روابطش را با قطر قطع کرد. اتفاقی که بسیاری از کارشناسان از آن به عنوان بدترین بحران بین کشورهای حاشیه خلیج فارس یاد کردند.

در آن زمان امارات، عربستان و مصر ۱۴ روز به شهروندان قطر فرصت دادند تا این کشور‌ها را ترک کنند و مسافرت شهروندان خودشان به این کشور را هم ممنوع کردند.

به دنبال این تحریم‌های هوایی و زمینی تیم ملی فوتبال قطر مجبور شد با طی کردن راهی طولانی‌تر خودش را از طریق کویت به امارات برساند.

قطر که میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ است باید روز جمعه در فینال به مصاف ژاپن برود. ژاپن با چهار قهرمانی در جام ملت‌های آسیا، پرافتخارترین تیم این مسابقات است.

این اولین بار است که قطر به فینال جام ملت‌های آسیا می‌رسداین اولین بار است که قطر به فینال جام ملت‌های آسیا می‌رسد

نگاهی به قطر و امارات:

  • این پنجمین دیدار قطرو امارات متحده عربی در جام ملت‌های آسیا بود. چهار مسابقه قبلی در مرحله گروهی بوده، امارات دو بازی اول را باخته و دو مسابقه بعدی را برده از جمله پیروزی سال ۲۰۱۵.
  • قطر در مسابقاتی که با امارات در جام ملت‌ها داشته ۱۰ گل زده و ۸ گل خورده است.
  • قطر پیش از این نتوانسته بود میزبان جام ملت‌های آسیا را شکست دهد (یک تساوی و دو باخت): سال ۲۰۰۷ با ویتنام ۱-۱، سال ۲۰۰۴ با چین ۰-۱، و سال ۱۹۸۰ با کویت ۰-۴.
  • این اولین بار است که قطر به فینال جام ملت‌های آسیا می‌رسد. این تیم در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۰۰ به یک‌چهارم نهایی مسابقات رسید.
  • در دو دوره اخیر جام ملت‌ها (استرالیا سال ۲۰۱۵ و امارات سال ۲۰۱۹) میزبان به نیمه‌نهایی رسیده بود اما پیش از آن ژاپن در سال ۱۹۹۲ و امارات در سال ۱۹۹۶ به نیمه‌نهایی رسیدند و بعد هم راهی فینال شدند.
  • قطر ۶ مسابقه است که دروازه خود را بسته نگه داشته‌ و رکورددار جام ملت‌های آسیا شد. تیم‌های بعدی ایران (در این دوره) و کره جنوبی (۵ بازی بدون گل خورده در جام ملت‌های ۲۰۱۵) هستند.
  • ژاپن و قطر تنها تیم‌های جام ملت‌های ۲۰۱۹ هستند که تمام بازی‌هایشان را برده‌اند. تنها سه تیم دیگر هستند که تمام مسابقاتشان در یک دوره جام ملت‌ها را با برد پشت سر گذاشته‌اند: ایران (۱۹۷۶ و ۱۹۷۲، ۱۹۶۸)، اسرائیل (۱۹۶۴) و کره جنوبی (۱۹۶۰).
  • علی مبخوت، بازیکن امارات ۹ گل در دوره‌های مختلف جام ملت‌های آسیا زده است. فقط علی دایی (۱۴ گل) و دونگ گوک از کره جنوبی (۱۰ گل) بیشتر از او در این رقابت‌ها گل زده‌اند.

You may also like...

perabet film izle elektronik sigara diyarbakir escort