جاوید رحمان: اقدامات جمهوری اسلامی علیه مردم ایران می‌تواند مصداق «جنایت علیه بشریت» باشد

Screen Shot 2023-03-20 at 11.21.34 AM

گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران می‌گوید اقدامات جمهوری اسلامی ایران در نقض حقوق بنیادین مردم این کشور می‌تواند مصداق «جنایت علیه بشریت» باشد.

جاوید رحمان روز دوشنبه ۲۹ اسفند دز گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران در سرکوب اعتراضات شش ماه اخیر ۷۱ کودک را کشت، عامدانه پستان، اندام جنسی و چشمان دختران معترض را هدف قرار داد و در ۷۵ روز نخست از سال جاری میلادی، ۱۴۳ تن را اعدام کرد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران افزود تعدد موارد قتل و شدت عمل در بازداشت‌های به‌دور از موازین بین‌المللی، ناپدیدسازی قهری، شکنجه، تجاوز، خشونت جنسی و آزار معترضین جزو اعمالی است که می‌تواند ذیل «جنایت علیه بشریت» تعریف شود.

جاوید رحمان در مورد مرگ مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله‌ای ایرانی که شهریور امسال در سفر با خانواده به تهران از سوی مأموران پلیس امنیت اخلاقی بازداشت شد و ساعاتی بعد جان باخت، گفت شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد مهسا بر اثر ضرب‌وشتم مأموران دولتی جان خود را از دست داد.

خوابگاه‌های دانشجویی دختران نیز از حملات مشکوک با گاز در امان نماندند

بیشتر در این باره:

گزارشگران سازمان ملل: مسمومیت عامدانه دانش‌آموزان شاهد بیشتری بر ادامه خشونت علیه زنان ایرانی است

او پیش از نشست روز دوشنبه شورای حقوق بشر در ژنو، گزارش ۲۰ صفحه‌ای خود را در اختیار ۴۷ کشور عضو شورا قرار داده بود.

این گزارش، پایمال شدن حقوق بشر در ایران را در فصل‌های جداگانه پیش و پس از مرگ مهسا امینی تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی شرح داده است.

جاوید رحمان و تیم او موارد نقض حقوق بشر در دوره اعتراضات را بر اساس مستندکردن بازداشت‌ها، محاکمه‌ها در دادگاه‌های جمهوری اسلامی، شکنجه‌ها و سایر رفتار نامناسب در قبال بازداشتی‌ها و زندانیان و اعدام‌ معترضین در ایران تنظیم کردند.

به گزارش آقای رحمان، دست‌کم ۵۲۷ تن در جریان اعتراضات تا آخر سال میلادی ۲۰۲۲ کشته شدند؛ مرگ برخی از قربانیان نتیجه ضرب‌وشتم شدید مأموران بوده است.

جاوید رحمان اظهارات پزشکان ایرانی را مستند نتیجه‌گیری خود کرده است که زنان و دختران بسیاری عامدانه از ناحیه پستان و آلت تناسلی هدف گلوله مأموران قرار گرفتند.

او با استناد به شواهد بیان شده از سوی کودکان آزاد شده از بازداشت، گفت آن‌ها تأیید کرده‌اند که مورد آزار جنسی قرار گرفته، به تجاوز تهدید شدند، با شوک الکتریکی به بدن و از جمله اندام جنسی‌شان شکنجه شدند، سرشان را زیر آب گرفتند، از بازوان آویزان کردند و دختران را با روسری‌ها به دور گردن از سقف آویخته و شکنجه کردند.