جرد کوشنر مشاور ارشد پیشین کاخ سفید و داماد دونالد ترامپ (رئیس جمهور سابق) به همراه معاونش، آوی برکوویتز، برای نقش‌شان در عادی‌سازی روابط اسرائیل با چند کشور عربی برای نامزدی دریافت جایزه صلح نوبل پیشنهاد شدند.

امارات، سودان و بحرین سه کشوری هستند که در اواخر سال گذشته میلادی با میانجگیری واشنگتن با اسرائیل در مورد عادی‌سازی روابط به توافق رسیدند. این توافق با عنوان “پیمان آبراهام” نیز شناخته می‌شود.

آقای کوشنر و معاونش نقشی کلیدی در این مذاکرات بازی کردند با این حال گمان می‌رود این نامزدی انتقاد برانگیز شود.

آقای کوشنر در بیانیه‌ای گفته افتخار می‌کند که برای نامزدی این جایزه پیشنهاد شده است.

آلن درشوویتز وكیل آمریكایی و استاد برجسته دانشكده حقوق دانشگاه هاروارد آقای کوشنر را به عنوان نامزد جایزه صلح نوبل پیشنهاد کرده است. آقای درشوویتز در هر دو استیضاح دونالد ترامپ از او دفاع کرده است.

بیشتر کشورهای عربی از دهه‌ها پیش رابطه با اسرائیل را تحریم کرده‌ بودند. آنها می‌گفتند تنها زمانی با اسرائیل روابط را آغاز می‌کنند که اختلافاتش با فلسطینی‌ها حل شده باشد.

رقابت‌های منطقه‌ای ایران و عربستان در ازسرگیری روابط کشورهای عربی با اسرائیل نقش بسیاری داشته است. امارات متحده عربی و بحرین که هر دو از هم‌پیمانان نزدیک عربستان سعودی هستند مانند اسرائیل نگران نفوذ ایران هستند. آقای کوشنر نیز پیشتر بر مقابله با نفوذ ایران در منطقه تاکید کرده بود.

انتظار می‌رود دولت جو بایدن تمام معاملات امنیت ملی دوران دونالد ترامپ از جمله فروش اسلحه به امارات و عربستان را بررسی کند.

جرد کوشنر کیست؟

جرد کوشنر در عرصه ساخت و ساز مسکن و مستغلات، وام‌دار کسب و کاری است که پدرش شروع کرد.

با روی کار آمدن دونالد ترامپ، ایوانکا ترامپ و همسرش جارد کوشنر به عنوان مشاوران عالی رئیس‌جمهور منصوب شدند و بدون دریافت حقوق در کاخ‌ سفید کار کردند.

جرد کوشنر در دوران ترامپ هدایت تلاش های کاخ‌سفید را برای مداخله در بحران خاورمیانه بر عهده داشت.

گفته می‌شود آقای کوشنر با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان روابط بسیار دوستانه‌ای دارند. او در عین حال روابط بسیار نزدیکی با اسرائیل داشت.

دونالد ترامپ که انتقال سفارت کشورش به بیت‌المقدس را به جامعه یهودیان در آمریکا وعده داده بود، از همان روزهای نخست ورود به کاخ‌سفید آقای کوشنر را مأمور پیگیری مسائل مربوط به صلح خاورمیانه کرد