جرقه نزاع میان ورشو و کی‌یف؛ لهستان خواستار به رسمیت شناختن کشتار ناسیونالیست‌های اوکراینی شد

6

قتل‌ عام‌هایی که مسئولان لهستانی از آن سخن به میان می‌آورند در «وولینیا»، منطقه‌ای تاریخی در اروپای مرکزی و شرقی واقع بین جنوب شرقی لهستان، جنوب غربی بلاروس و غرب اوکراین و نیز دیگر مناطقی که در آن زمان شرق لهستان محسوب می‌شد، روی داده است.

مناطق شرقی لهستان در زمان جنگ دوم جهانی تحت کنترل آلمان نازی بود و بعدها، پیش از آنکه به غرب اوکراین تبدیل شود زیر نفوذ و سیطره اتحاد جماهیر شوروی سابق واقع شد.

بازنگری و توجه دوباره به حوادث روی‌ داده در طول جنگ دوم جهانی در این منطقه به تنش‌هایی میان کشورهای همسایه که جدا از این موضوع روابط تناتنگی دارند، دامن زده است.

ورشو مصرانه تاکید دارد که قتل عام یکصد هزار لهستانی بدست ناسیونالیست‌های اوکراینی بین سال‌های ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۴ نسل کشی بوده و این کشتار دست کم باید به رسمیت شناخته شود.

به گزارش آسوشیتدپرس،‌ بسیاری از لهستانی‌ها هنوز نسبت به این قتل عام و کشته شدن اعضای خانواده خود ناراحتند و کینه به دل دارند.

بر اساس این گزارش، برخی روستاها در منطقه تحت مناقشه، توسط ملی گراها و حامیانشان که به دنبال ایجاد کشور مستقل اوکراین بودند، در آتش سوختند و تمام ساکنان آن کشته شدند.

از سوی دیگر، گفته می‌شود که در همین راستا حدود ۱۵ هزار اوکراینی در قتل ‌ها و کشتارهای تلافی جویانه جان خود را از دست دادند.

آخرین تنش میان اوکراین و لهستان بر سر این موضوع هفته گذشته روی داد؛ زمانی که سخنگوی وزارت خارجه لهستان، گفت که کشورش انتظار دارد اوکراین و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور به مناسبت هشتادمین سالگرد قتل عام‌ها برای کشتار صورت گرفته طی سال‌های ۱۹۴۳ و ۱۹۴۴ توسط ملی‌گرایان عذرخواهی کنند.

از سوی دیگر، واسیل زواریچ، سفیر اوکراین در لهستان در واکنش به این موضوع، پیشنهاد هر رفتاری از جانب کی‌یف یا زلنسکی را «غیرقابل قبول و تاسف‌آور» خواند.

واسیل زواریچ، سفیر اوکراین در لهستان، در واکنش به این موضوع گفت که هرگونه پیشنهادی در مورد آنچه کیف یا زلنسکی باید انجام دهند «غیرقابل قبول و تاسف‌آور» است.

سفیر اوکراین در لهستان اما اندکی بعد لحن بیانیه خود را نرم‌تر کرد و گفت که کشورش از گفتگوهای تاریخی استقبال می‌کند و یاد قربانیان را گرامی ‌می‌دارد.

لهستان همچنین مدت‌هاست که به دنبال دریافت مجوز از سوی کی‌یف برای جستجوی مکان‌های دفن قربانیان کشتار «وولینیا» است تا بتواند آنها را شناسایی کند و برایشان یابود بگیرد.

رهبران لهستان تاکید دارند که افشای کامل حقایق مرتبط با این کشتارها و به رسمیت شناختن آن، روابط دوجانبه با اوکراین را تقویت می‌کند و سبب خنثی‌سازی آسیب‌هایی می‌شود که به واسطه سواستفاده کشورهای ثالث بویژه روسیه از این موضوع (اقدام ناسیونالیست‌ها اوکراینی) ممکن است به روابط دو کشور وارد شود.