مراسم خاکسپاری شاهزاده فیلیپ، شوهر الیزابت دوم، ملکه بریتانیا که در روز جمعه در سن ۹۹ سالگی درگذشت، در روز شنبه آینده ۱۷ آوریل (۲۸ فروردین) در کاخ باکینگهام برگزار خواهد شد.

این مراسم به دلیل محدودیت‌های کرونایی به تعویق افتاده و در درون کاخ برگزار می‌شود، اما قرار است جریان آن به طور زنده از تلویزیون پخش شود. همچنین قرار است که در روز خاکسپاری شاهزاده فیلیپ، در ابتدای مراسم یک دقیقه سکوت به احترام او در سرتاسر قلمرو بریتانیا برگزار گردد.

مقامات باکینگهام، کاخ سلطنتی بریتانیا گفته‌اند به دلیل شرایط ویژه کرونا، به جز مراسم خاکسپاری، هیچ گونه تشییع جنازه یا مراسم دیگری در این کاخ یا در لندن برگزار نخواهد شد. تا روز شنبه آینده و به مدت هشت روز عزای عمومی اعلام شده است.

به این ترتیب رهبران جهان، نمایندگان کشورهای مشترک‌المنافع، پادشاهان و خانواده‌های سلطنتی دیگر کشورها، سیاستمداران عالی رتبه و فرماندهان نظامی که قبلا نام‌شان در فهرست مدعوین مراسم تشییع جنازه بود، به محل خاکسپاری نخواهند رفت. با این حال قرار است شاهزاده چارلز ولیعهد بریتانیا و فرزند ارشد فیلیپ و الیزابت دوم، پس از خاکسپاری پدرش سخنرانی کند. ولیعهد بریتانیا روز شنبه طی سخنان کوتاهی از پدرش بعنوان فردی که هفتاد سال در خدمت ملکه و خانواده اش بوده یاد کرد و فقدان وی را دردی بزرگ برای خود و خانواده سلطنتی توصیف کرد.

ظهر شنبه در پی درگذشت فیلیپ دوک ادینبورگ، ۴۱ گلوله توپ به احترام وی در پادگان وولویچ واقع در جنوب شرقی لندن، در شهرهای بلفاست، ادینبورگ و کاردیف و نیز در جبل‌الطارق شلیک شد.