جمشید مشایخی درگذشت

جمشید مشایخی، بازیگر پیشکسوت و سرشناس ایرانی سه‌شنبه ۱۳ فروردین در سن ۸۴ سالگی درگذشت.

این بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون از دهه ۳۰ خورشیدی فعالیت هنری خود را آغاز کرد و در فیلم‌هایی مانند گاو، قیصر، شازده احتجاب، سوته‌دلان، کمال‌الملک، گل‌های داودی، سرب و همچنین سریال‌هایی مانند هزاردستان و سلطان صاحبقران نقش‌های ماندگاری خلق کرد.

آقای مشایخی در آخرین روزهای زندگی‌اش با انتشار مصاحبه‌ای خبرساز شد که در آن برخلاف یک روایت رایج، به صراحت تاکید می‌کرد غلامرضا تختی به دلیل اختلاف با همسرش خودکشی کرده و توسط ساواک کشته نشده است.

جمشید مشایخی، پیر سینمای ایران

آذرماه ۸۵ هم بزرگداشتی به پاس ۵۰ سال فعالیت هنری او در عرصه بازیگری تئاتر و سینما در تهران برگزار شد.

جمشید مشایخیاز جمشید مشایخی سه فرزند بجا مانده که نادر، موسیقیدان، مشهورترین آنهاست. او پیش‌تر رهبری ارکستر ملی ایران بود

همکاری با کارگردانانی که از آنها به عنوان فیلم‌سازان پیشرو سینمای ایران یاد می‌شود جمشید مشایخی را در سینمای پیش از انقلاب اسلامی متفاوت از “جریان اصلی” کرده بود؛ داریوش مهرجویی (فیلم گاو)، بهمن فرمان آرا ( شازده احتجاب)، علی حاتمی (سلطان صاحبقران، سوته دلان) و ناصر تقوایی (نفرین).

او پس از انقلاب بهمن ۵۷ هم در سینما حضوری چشمگیرتر داشت.

جمشید مشایخی در سال ۱۳۶۳، برای بازی در دو فیلم گل‌های داوودی و کمال الملک، برندهٔ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر ایران شد.

رضا تفنگچی و خوشنویس، دو نقشی که او در مجموعه هزاردستان به کارگردانی علی حاتمی ایفا کرد هنوز در یاد بسیاری از مردم این کشور جاودانه باقی مانده است.

You may also like...