تنش‌های مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان با بازداشت شش سرباز ارمنی تشدید شده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان تائید کرده که شش سرباز ارمنی را در نزدیکی یک روستا در کلبجر بازداشت کرده است. ارمنستان می‌گوید نیروهای جمهوری آذربایجان این افراد را در داخل خاک ارمنستان به اسارت گرفته‌اند.

وزارت دفاع ارمنستان گفته است نیروهای جمهوری آذربایجان سربازان را “زمانی که در حال انجام کارهای مهندسی در منطقه مرزی منطقه گقارکونیک ارمنستان بودند” به اسارت گرفته‌اند.

در هفته‌های اخیر و چند ماه پس از توافق آتش‌بس میان دو کشور بر سر منطقه قره باغ، تنش‌های مرزی میان دو کشور بالا گرفته است. اوائل هفته همچنین اخباری مبنی بر تیراندازی در مرز دو کشور گزارش شد و ارمنستان اعلام کرد یک سرباز این کشور در این تیراندازی‌ها کشته شده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان گفته است سربازان ارمنی “در ماموریت شناسایی” بودند و به همین دلیل آنها را بازداشت کرده است. این وزارتخانه گفته است این افراد در حال “کار گذاشتن مین” در مسیر نیروهای آذری بودند.

این وزارتخانه همچنین گفته است “صبح دیروز (۲۶ مه) چندین خودروی رزمی از جمله تانک‌های ارتش ارمنستان در نزدیکی مرز مستقر شدند.” این وزارتخانه گفته است “تحرکات این نیروها متوقف شده و وضعیت تحت کنترل است.”

ارمنستان اخیرا جمهوری آذربایجان را متهم کرد که چندین کیلومتر وارد دو استان سیونیک و گقارکونیک شده است. جمهوری آذربایجان می‌گوید نیروهایش را در مواضعی در سمت مرزی خود مستقر کرده که در ماه‌های زمستانی در دسترس نبود.

آمریکا و فرانسه پیشتر از جمهوری آذربایجان خواسته بودند “بلافاصله” نیروهای خود را از مناطق مرزی ارمنستان خارج کند. ایران هم از دو کشور دعوت کرده خویشتن‌داری نشان داده و اختلافات را از راه مسالمت آمیز حل و فصل کنند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که در روزهای اخیر به جمهوری آذربایجان و ارمنستان سفر کرده بود بر ضرورت احترام به مرزهای بین‌المللی تاکید کرده و “تمامیت ارضی کشورها و عدم تغییر مرزها” را “خط قرمز” ایران اعلام کرده است.

سال گذشته ارمنستان و جمهوری آذربایجان پس از شش هفته جنگ توافق صلحی امضا کردند که به جنگ میان دو کشور بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ پایان داد. در آن جنگ جمهوری آذربایجان بخش وسیعی از زمین‌هایی را که در جنگ اول قره باغ از دست داده بود، بازپس گرفت