جمهوری اسلامی اسامی پنج ایرانی در توافق مبادله زندانیان با آمریکا را تایید کرد

01

علی کریمی مقام، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل، روز سه‌شنبه ۲۱ شهریور در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس، اسامی پنج زندانی ایرانی که جمهوری اسلامی امیدوار است در چارچوب مبادله زندانیان با آمریکا آزاد شوند را تایید کرد.

آمریکا قرار است در ازای آزادی پنج شهروند ایرانی زندانی و رفع انسداد شش میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده جمهوری اسلامی در کره جنوبی، پنج شهروند دوتابعیتی زندانی در ایران را تحویل بگیرد.

از راست: عماد شرقی، مراد طاهباز، سیامک نمازی

بیشتر در این باره:

بلینکن مجوز معافیت تحریمی برای آزادسازی شش میلیارد دلار و مبادله زندانیان را صادر کرد

این گزارش می‌افزاید کاوه لطف‌الله افراسیابی، متهم به عامل خارجی لابی‌گر جمهوری اسلامی با مقامات آمریکایی در سیاست هسته‌ای که سال ۲۰۲۱ بازداشت شده بود، یکی از این افراد است.

مهرداد انصاری نیز که در سال ۲۰۲۱ به اتهام فروش تجهیزات با کاربرد موشکی، جنگ الکترونیک، برنامه هسته‌ای و دیگر بخش‌های نظامی به جمهوری اسلامی به ۶۳ ماه زندان محکوم شده، فرد دیگری است که جمهوری اسلامی خواهان آزادی او است.

نفر سوم امین حسن‌زاده است که در سال ۲۰۱۹ متهم به سرقت طرح‌های مهندسی و ارسال آن به ایران است.

رضا سرهنگ‌پور که در سال ۲۰۲۱ متهم به ارسال غیرقانونی تجهیزات آزمایشگاهی به ایران شده و کامبیز عطار کاشانی که در فوریه امسال به اتهام ارسال تجهیزات الکترونیک و نرم‌افزارها از طریق شرکت‌هایی در امارات به ایران، به ۳۰ ماه زندان محکوم شده، دیگر افرادی هستند که ایران در نظر دارد با زندانیان دوتابعیتی ایرانی-‌آمریکایی مبادله کند.

آسوشیتدپرس روز دوشنبه نیز گزارش داده بود که دولت جو بایدن هفته گذشته با صدور مجوز رسمی انتقال شش میلیارد دلار از دارایی‌های مسدودشده ایران در کره جنوبی به قطر، راه را برای آزادی پنج شهروند آمریکایی زندانی در ایران هموار کرد.

بر اساس این گزارش، واشینگتن همچنین با ایران بر سر آزادی پنج زندانی ایرانی در ایالات متحده توافق کرده است.