جنبش «زن، زندگی، آزادی» برنده جایزه مطبوعات اروپا در سال ۲۰۲۳ شد

9

جایزه رسانه‌ای ام ۱۰۰ موسوم به جایزه مطبوعات اروپا در سال ۲۰۲۳ به جنبش «زن، زندگی، آزادی» اختصاص یافت و شیما بابایی، فعال حقوق زنان و زندانی سیاسی سابق به نیابت از معترضان ایرانی با حضور در مراسم اهدای این جوایز در پوستدام آلمان، آن را تحویل گرفت.

مراسم اهدای این جوایز روز پنجشنبه ۱۴ سپتامبر با حضور اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا برگزار شد و مرسده شاهینکار، فعال جنبش زنان ایرانی که در اعتراضات سال گذشته به دلیل شلیک نیروهای امنیتی بینایی یک چشم خود را از دست داد به همراه شیما بابایی در این مراسم شرکت کرد.

ODD ANDERSEN/AFP or licensors
اورزولا فن درلاین، شیما بابایی و مرسده شاهینکارODD ANDERSEN/AFP or licensors

بنابر اعلام وبسایت جایزه ام ۱۰۰، این جایزه برای تجلیل از شجاعت و جان‌فشانی زنان و مردان ایرانی در مبارزه با ظلم و تلاش برای بدست‌ آوردن آزادی و حقوق انسانی به جنبش «زن، زندگی، آزادی» نعلق گرفت.

شیما بابایی، فعال حقوق زنان ایرانی که از سال ۲۰۲۰ در بلژیک زندگی می‌کند این جایزه را به نیابت از معترضان ایرانی دریافت کرد.

ODD ANDERSEN/AFP or licensors
مراسم اهدای جایزه ام ۱۰۰ODD ANDERSEN/AFP or licensors

اورزولا فن‌ درلاین، رئیس کمیسیون اروپا هم در مراسم اهدای این جایزه در پوستدام آلمان حضور یافت و سخنرانی کرد.

خانم بابایی پس از دریافت جایزه در گفتگو با خبرنگاران گفت: «جمهوری اسلامی دشمن آزادی بیان و بزرگترین دشمن خبرنگاران است و در شرایطی که خبرنگاران را به دلیل انتشار اخبار بازداشت می‌کند تا صدای واقعی مردم به جایی نرسد، به شدت سانسور و فیلترینگ برقرار می‌کند.»