خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در مجموعه‌ای از گزارش‌ها، مصاحبه‌ها و خبرهایی که در روزهای اخیر منتشر کرد، خواهان برخورد نهادهای امنیتی و دستگاه‌ قضایی با مهدی مهدوی‌کیا، ستاره پیشین فوتبال ایران و سرمربی کنونی تیم فوتبال المپیک شده است.

دلیل مطالب مختلفی که فارس علیه این بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه‌های پرسپولیس و هامبورگ آلمان چاپ می‌کند، حضور آقای مهدوی‌کیا در بازی منتخب ستارگان جهان و منتخب ستارگان فوتبال عرب است.

مهدی مهدوی‌کیا، عصر جمعه با دعوت رسمی فدراسیون بین‌المللی فوتبال در یک بازی نمادین و نمایشی شرکت کرد که به مناسبت به رسمیت شناخته شدن رقابت‌های جام عرب و قرار گرفتن این مسابقات در تقویم فیفا برپا شده بود.

از آن پس، خبرگزاری فارس در سلسله مطالبی، مهدی مهدوی‌کیا را با دو اهرم امنیتی، زیر فشار گذاشت. مورد اول، حضور آورام گرانت سرمربی سابق چلسی با تابعیت اسرائیلی، روی نیمکت تیم منتخب جهان به عنوان کمک مربی آرسن ونگر بود. مورد دوم، قرار گرفتن پرچم اسرائیل کنار پرچم تمامی کشورهای عضو فیفا روی پیراهنی بود که آقای مهدوی‌کیا و سایر بازیکنان تیم منتخب جهان بر تن کردند.

آورام گرانت، سرمربی پیشین باشگاه چلسی

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، آورام گرانت، سرمربی پیشین باشگاه چلسی

در چهار دهه گذشته، حکومت ایران به ورزشکاران ایرانی، اجازه رقابت با ورزشکاران اسرائیلی نمی‌دهد. اکنون حضور در مسابقه نمایشی فوتبال که در تیم مقابل مربی اسرائیلی‌تبار حضور داشته، با واکنش گسترده رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران (فارس و تسنیم) روبرو شده است.

کوشش برای حذف مهدوی مهدوی‌کیا

در چهار روز اخیر، خبرگزاری فارس بیش از هشت عنوان خبر، گزارش و مصاحبه صفحه ورزشی خود را به موضوع حضور مهدی مهدوی‌کیا در دوحه قطر و قبول دعوت فیفا اختصاص داد.

این خبرگزاری ۲۸ آذر در نخستین گزارش خود، آقای مهدوی‌کیا را به “همراه شدن” با آن‌چه “پروژه عادی‌سازی روابط اسرائیل با جهان اسلام” از سوی فیفا می‌داند، متهم کرد.

همان روز اسماعیل حسین زهی نماینده اصولگرای مجلس ایران به خبرگزاری فارس گفت: “هم مهدی مهدوی‌کیا و هم شهاب عزیزی‌خادم رئیس فدراسیون فوتبال، باید به مجلس پاسخگو باشند.”

یک روز بعد، فشار حملات خبرگزاری فارس به مهدی مهدوی‌کیا با سلسله خبرهایی اوج گرفت که در وب‌سایت و فضای مجازی این رسانه منتشر شد.

“بازی مهدوی‌کیا در پازل عادی‌سازی با صهیونیست‌ها”، “درخواست برای برکناری فوری مهدی مهدوی‌کیا از سرمربیگری تیم امید”، “اخراج مسامحه‌گران با رژیم کودک‌کش و جنایتکار صهیونیستی از عرصه ملی، ورزشی و سیاسی” از جمله عناوین و تیترهایی بود که این خبرگزاری منتشر کرد.

احمد راستینه رئیس کمیته تربیت بدنی مجلس شورای اسلامی که عضو سپاه پاسداران هم هست هم در گفت‌وگو با فارس، حضور آقای مهدوی‌کیا در این مسابقه را “خط ممتد نفوذ در فدراسیون و فوتبال ایران” دانست و خواستار پاسخگویی و عذرخواهی این بازیکن پیشین فوتبال ایران شد.

روز سی‌ام‌ آذر علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، حضور مهدی مهدوی‌کیا در این بازی را “مشروعیت‌بخشی به رژیم اسرائیل” توصیف کرد. آقای سلیمی از القابی مانند قاتل، خونریز، سفاک و کودک‌کُش برای معرفی اسرائیل استفاده کرده و گفته بود: “مهدی مهدوی‌کیا باید جبران کند.”

خبرگزاری فارس همان روز با اشاره به صحبت‌های یونس محمود، مهاجم سابق تیم ملی عراق که حالا نایب رئیس فدراسیون فوتبال این کشور است، از تیترهایی مانند “سکوت مهدوی‌کیا بعد از همسو شدن با صهیونیست‌ها” و “رسوایی جدید” استفاده کرد.

بازی دوستانه فیفا

منبع تصویر، GETTY IMAGES

یونس محمود که به عنوان بازیکن عراقی در این مسابقه حضور داشت در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفته بود: “بعد از آن‌که فهمیدیم روی پیراهن تیم ما، پرچم اسرائیل هم نقش بسته، سعی کردیم این پرچم را از روی پیراهن‌مان پاک کنیم.”

خبرگزاری فارس پاک نشدن تصویر پرچم اسرائیل از روی پیراهن آقای مهدوی‌کیا را رسوایی بزرگ این ستاره فوتبال ایران خواند.

این رسانه اول دی‌‌ماه، در گزارشی گفت “مردم ایران” خواهان عذرخواهی و برکنار مهدی مهدوی‌کیا از سرمربیگری تیم امید ایران هستند. فارس مرجع خود برای اثبات “خواسته مردمی” را معرفی نکرد، ولی گزارش وب‌سایت عبری زبان ” ynet” در پوشش اخبار این خبرگزاری را نشانه‌ای از “خشم مردم ایران” از آقای مهدوی‌کیا دانست.

خبرگزاری فارس چیست و چه وظایفی دارد؟

خبرگزاری فارس، خود را “نخستین خبرگزاری مستقل” در ایران معرفی می‌کند، مدعی است که بودجه‌اش به صورت مستقیم از طریق آن‌چه “کمک‌های فرهنگی” خوانده شده تامین می‌شود. اما این خبرگزاری در فضای رسانه‌ای ایران، نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شناخته می‌شود. بسیاری از مدیران این خبرگزاری در سرویس‌‌های سیاسی، بین‌المللی، جامعه، فرهنگ و هنر و ورزش، سابقه عضویت در رده‌های مختلف این نهاد نظامی و انقلابی را داشتند.

چهارم بهمن سال ۱۳۹۸ دو دامنه “دات کام” و “دات نت” خبرگزاری فارس به دستور دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) مسدود شد. دولت آمریکا، سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را به عنوان نهادی تروریستی شناخته است.

پایان پست Twitter, 1

این رسانه از سال ۱۳۸۷ با تاسیس “مرکز آموزش خبرنگاری” به نام “باشگاه خبری توانا” تلاش کرد، با جذب جوانانی که آن‌ها را “متعهد به جمهوری اسلامی” می‌خواند، از طریق پایگاه‌های بسیج و رده‌های سپاه جذب و تربیت کند. این خبرگزاری از سال ۱۳۹۲ دانشکده علمی کاربردی خود را هم افتتاح کرد.

تاریخچه راستی‌آزمایی اخبار این خبرگزاری نشان می‌دهد که این رسانه گاه “تعمدا” اقدام به انتشار اخبار غیرواقعی و جریان‌سازی کاذب خبری می‌کند.

مهرداد فرهمند خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی، تیر ۱۳۹۱ در گزارشی به بعضی از جریان‌سازی‌های خبری این خبرگزاری وابسته به سپاه و اخباری پرداخت که از طرف شخصیت‌های سیاسی دولت‌های دیگر یا رسانه‌های رسمی تکذیب شده‌اند. در بخشی از این گزارش که محصول مجموعه تحقیقات مهرداد فرهمند روی اخبار خاص این رسانه‌ بود، اشاره شده که خبرگزاری فارس تلاش می‌کند، از تاکتیک “جنگ نرم” برای مقابله خبری با جبهه مقابل استفاده کند.

سرویس ورزشی خبرگزاری فارس، کنار پوشش خبرهای ورزشی و مصاحبه با کارشناسان تایید شده ورزشی، طی سال‌های اخیر به‌کرات به چهره‌های برجسته ورزش ایران از جمله علی دایی، علی کریمی و وریا غفوری حمله کرده است.

این خبرگزاری در شهریور ۱۳۹۸ بارها به وریا غفوری کاپیتان تیم فوتبال استقلال به دلیل حمایت از سحر خدایاری ملقب به “دختر آبی” حمله کرد. آقای غفوری دیگر هرگز به تیم ملی ایران دعوت نشد. بعضی از کارشناسان فوتبال ایران دلیل دعوت نشدن او را به حملات پردامنه این خبرگزاری مرتبط می‌دانند.

علی کریمی بازیکن سابق تیم ملی ایران و باشگاه‌های پرسپولیس و بایرن‌مونیخ نیز به دلایلی همچون “انتقاد از وضعیت اقتصادی”، “ریزگردها”، “سیاست‌ خارجی در قبال عراق و سوریه” و حتی “قبض برق ۴/۵ میلیون تومانی خانه‌اش” هدف حملات خبرگزاری نزدیک به سپاه قرار گرفته بود.

از مهدی مهدوی‌کیا چه می‌دانیم؟

فشار خبرگزاری فارس برای آن‌چه از “عذرخواهی” تا “کناره‌گیری از سرمربیگری تیم امید” مهدی مهدوی‌کیا منتشر می‌کند، تقریبا بی‌سابقه است. هیچ یک از ورزشکاران ایران تاکنون با چنین حجمی از مطالب انتقادی از طرف یک رسانه نظامی و سیاسی مواجه نشده بودند.

مهدی مهدوی‌کیا متولد مرداد سال ۱۳۵۶ در شهرری است و در تیم‌ پرسپولیس و باشگاه‌های آلمانی بوخوم، هامبورگ و آینتراخت فرانکفورت بازی کرده است.

مهدی مهدوی‌کیا

منبع تصویر، GETTY IMAGES

توضیح تصویر، مهدی مهدوی‌کیا یکی از بهترین بازیکنان تاریخ باشگاه هامبورگ است

او در رده‌های جوانان، امید و بزرگسالان برای تیم ملی ایران بازی کرده و در ۱۲۵ بازی، ۱۳ گل ملی به ثمر رسانده است.

مهم‌ترین گل آقای مهدوی‌کیا ۳۱ خرداد سال ۱۳۷۷ در جام جهانی ۱۹۹۸ مقابل تیم ملی آمریکا به ثمر رسید. ایران در آن مسابقه با دو گل حمید استیلی و مهدی مهدوی‌کیا دو بر یک آمریکا را شکست داد. پس از این بازی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در دیدار با بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران از آن‌ها بابت این پیروزی تشکر کرد.

در مهرماه سال ۱۳۹۱ مهدی مهدوی‌کیا به رای کارشناسان، هواداران و مدیران باشگاه هامبورگ به عنوان یکی از یازده بازیکن برتر قرن این تیم برگزیده شد.

او در دوران بازیگری‌اش موفق به کسب عناوین زیادی شد از جمله مرد سال فوتبال آسیا در سال ۲۰۰۳، بهترین فوتبالیست جوان سال آسیا در سال ۱۹۹۷، بهترین بازیکن سال هامبورگ در فصل‌های ۲۰۰۳ – ۲۰۰۲ و ۲۰۰۴ – ۲۰۰۳ و بهترین هافبک کنار تهاجمی بوندسلیگا در فصل ۲۰۰۲-۲۰۰۳ از طرف مجله کیکر.

مهدی مهدوی‌کیا سال ۱۳۹۴ پس از خداحافظی با دنیای فوتبال، “آکادمی فوتبال کیا” را راه‌انداخت. نشریه آلمانی «یازده دوست» (۱۱freunde) این مدرسه فوتبال را از نظر توجه به کار مفهومی و پایدار روی جوانان، در ایران و منطقه بی‌نظیر توصیف کرد. این آکادمی هر سال بیش از هزار فوتبالیست مستعد در رده‌های سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان را در نقاط مختلف ایران شناسایی می‌کند.

آقای مهدوی‌کیا برای راه‌اندازی و اداره این آکادمی، از هیچ نهاد دولتی یا نیمه‌دولتی، کمک نگرفته است.

مهدی مهدوی‌کیا روز نهم شهریور امسال، پیشنهاد سرمربیگری تیم امید ایران را پذیرفت. او پیش از این سرمربی تیم جوانان هامبورگ بود و برای حضور در ایران باید رضایت باشگاه آلمانی را جلب می‌کرد. هواداران این تیم به مهدوی‌کیا در زمان حضورش در باشگاه هامبورگ، لقب “موشک” دادند.