دامنه درگیری‌ها بین طالبان و نیروهای دولتی افغانستان در یک شبانه‌روز گذشته به حومه‌ها و داخل چند شهر بزرگ از جمله به نزدیک مرکز هرات، در غرب و به شهر لشکرگاه، مرکز هلمند و شهر قندهار در جنوب رسیده است.

مقام‌ها پیش از این از ادامه درگیری‌ها در ولسوالی گذره در ده کیلومتری شهر هرات، خبرداده بودند، ولی به تازگی اعلام کردند که نیروهای ارتش ملی افغانستان در حال پاکسازی دو طرف جاده فرودگاه هرات هستند.

به گفته آنان تمام مناطقی که قبلا از آنجا تیراندازی می‌شد توسط کماندوها و نیروهای ویژه پلیس پاکسازی شده است.

فواد امان، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نوشته است که حمله طالبان در حومه شهر هرات شکست خورده است. او اضافه کرده نیروهای دولتی و “بسیج مردمی “بخش‌هایی از شهر و جاده‌ ولسوالی انجیل تا پل پشتو را از کنترل طالبان خارج کرده‌اند.

عبدالقدیر صالحی، از ساکنان شهر هرات مدعی است که درگیری حتی به حومه‌های داخل شهر نیز رسیده است.

شماری از ساکنان اطراف منطقه “پل پشتو” و “پل مالان” در هرات به بی‌بی‌سی گفتند که در روزهای گذشته صدای تیراندازی شدید در اطراف محل سکونت آن‌ها شنیده می‌شد. “پل پشتو” فرودگاه هرات را به مرکز شهر وصل می‌کند.

همزمان دفتر والی هرات تصاویری از عبدالصبور قانع، والی این ولایت را در حال دیدار از خط مقدم جنگ در ولسوالی گذره منتشر کرده است.

ابراهیم محمدی، مسئول “هرات آمبولانس” به بی‌بی‌سی گفت که از این درگیری‌ها ۱۹ زخمی و پنج کشته به شفاخانه هرات منتقل شده است. او اما گفت که در مورد هویت آن‌ها اطلاعات دقیقی در دست نیست.

افغانستان
این تصاویر را مقام‌های محلی از پل پشتو نشر کرده است

در همین حال سخنگوی گروه طالبان در اعلامیه‌ای نوشته است که اعضای این گروه مرکز ولسوالی “کرخ” هرات را به تصرف درآورده‌اند.

درگیری‌ها در جنوب

عطاءالله افغان، یک عضو شورای ولایتی در ولایت هلمند نیز به بی‌بی‌سی گفته که نبرد در داخل شهر لشکرگاه، مرکز این ولایت از دیشب تاکنون ادامه دارد.

او می‌گوید شب گذشته نیروهای دولتی به مواضع طالبان حملات هوایی نیز انجام دادند اما در مورد تلفات آن چیزی نمی‌داند. وزارت دفاع افغانستان نیز صبح امروز اعلام کرد که شب گذشته یک هلی‌کوپتر ارتش مجبور به فرود اضطراری در این منطقه شده است.

به گفته این عضو شورای ولایتی، تقریبا تمام ولسوالی‌های ولایت هلمند به تصرف طالبان درآمده و نیروهای دولتی تنها در بخش‌هایی از ولسوالی کجکی و گرشک حضور دارند. مقام‌های دولتی در این باره ابراز نظری نکرده‌اند.

افغانستان
وزارت دفاع افغانستان از نشست اضطراری این هلی‌کوپتر خبر داده است

شهرهای قندهار در جنوب و تالقان در شمال شرق نیز شاهد درگیری شدید میان افراد طالبان و نیروهای امنیتی بوده است.

دفتر سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) از افزایش خشونت‌ها در اطراف شهر قندهار ابراز نگرانی کرده است.

یوناما گفته که براساس آمار این نهاد، در دو هفته گذشته بیش از ۲۳۰ غیرنظامی در قندهار زخمی شده‌اند و گفته احتمالا آمار بیشتر از این باشد.

افغانستان

منابع محلی در شهر قندهار می‌گویند که شب گذشته در برخی از حوزه های داخل شهر قندهار جنگ جریان داشت ولی حالا وضعیت آرام شده است.

سپاه اتل ارتش افغانستان در جنوب مدعی شده که در نتیجه حملات هوایی وزمینی نیروهای افغان درشهر قندهار و ولسوالی ژیری بیش از ۳۰ طالب کشته شده‌اند. طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته اند.

مقام‌های بهداشت در قندهار می‌گویند در یک شبانه روز گذشته بیش از ۳۰ زخمی به شفاخانه مرکزی این ولایت منتقل شده که زنان و کودکان نیز در میان قربانیان هستند.

مقام‌های افغان مدعی‌اند که در این درگیری‌ها ده‌ها جنگجوی طالب کشته شده‌اند. طالبان تاکنون درباره چیزی نگفته‌اند.

از ولایت تخار در شمال‌شرق افغانستان نیز گزارش شده که طالبان دیرهنگام شب گذشته حملات تهاجمی شان را از چندین مسیر بالای شهر تالقان آغاز کردند ولی از سوی نیروهای دولتی عقب زده شدند.