در ادامه پیشروی‌های سریع، طالبان ادعا کرده‌اند که کنترل مراکز سه ولایت پکتیا، پکتیکا و کنر را در شرق افغانستان به دست گرفته‌اند. در همین حال، به گفته مسئولان طالبان از چند طرف به مزارشریف، مرکز بلخ در شمال حمله کرده‌اند.

در حال حاضر، طالبان مدعی تصرف بیش از نیمی از مراکز ولایت‌های کشور هستند.

این گروه با نشر عکس‌ها و ویدیوهایی گفته اند که کنترل شهر گردیز، مرکز ولایت پکتیا، شرنه، مرکز ولایت پکتیکا و اسعد آباد، مرکز ولایت کنر را در شرق افغانستان به دست گرفته‌اند.

تصاویری در شبکه‌های اجتماعی نشر شده که کسانی اموال فرماندهی پلیس ولایت کنر را تاراج می‌کنند.

جنگ مزارشریف

امروز، در ولایت بلخ در شمال افغانستان نیز درگیری به دروازه‌های شهر مزار شریف رسیده‌است.

افغانستان
عطا محمد نور

هرچند ویدیوهایی حضور طالبان در دروازه غربی شهر را نشان می‌دهد، اما عطامحمد نور، فرمانده نیروهای مردمی و دولتی در این شهر از تصرف دوباره خط مقاومت این شهر خبر داده است.

طالبان با همرسانی تصاویر از جنگجویانش در دروازه شهر مزارشریف- شبرغان مدعی پیشروی به سمت شهر شده‌اند.

عطامحمدنور اما، در صفحه فیسبوک خود نوشته که طالبان را عقب زده و “تلفات سنگین” به آنها وارد شده است.

ساکنان شهر مزارشریف نیز گفته‌اند که صدای شلیک سلاح‌های سنگین را در داخل شهر شنیده‌اند.

براساس گزارش‌ها در شهر مزار شریف اداره‌های دولتی موقتا به حالت تعطیل درآمده اند و محافظان نیز با لباس شخصی از این اداره‌ها پاسپانی می‌کنند.

افغان

کشته شدن یک فرمانده محلی خیزش مردمی در بلخ

بنا به گزارش‌ها، علی سرور، یک فرمانده محلی نیروهای خیزش مردمی در شمال افغانستان نیز کشته شده است. فرمانده علی سرور، در روزهای اخیر همراه با افراد مارشال دوستم در حال نبرد با طالبان بودند.

محمد محقق، رهبر حزب وحدت مردم افغانستان و مشاور امنیتی رئیس جمهور در فیسبوک گفته که “فرمانده على سرور و داکتر عبد الرئوف و جمعى از همکاران‌شان”، “در یک کمین دشمنان وطن در مسیر شبرغان مزار ” کشته شده است.

گفته می‌شود فرمانده علی سرور و یارمحمد دوستم دو روز پیش از محاصره طالبان جان سالم به در بردند. او با نیروهایش چند روز پیش برای دفاع از شبرغان و کمک به یار‌محمد، فرزند مارشال دوستم عازم آن شهر شد. فرمانده سرور همراه با “حدود ۳۰۰ نفر” از افرادش از مناطق تحت کنترل طالبان گذشته و خود را به مزارشریف رساندند، شهری که هنوز نیروهای مردمی و دولتی در برابر طالبان می‌جنگند.

.

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

فرمانده علی سرور از فرماندهان عبدالعلی مزاری، رهبر حزب وحدت بود که در سال ۱۹۹۶ در جریان تصرف کابل توسط طالبان، به اسارت این گروه درآمد و کشته شد.

همچنین در خبرنامه امروز وزارت دفاع افغانستان آمده که حملات طالبان را در ولسوالی‌های دهدادی و نهرشاهی ولایت بلخ عقب زده و در حمله هوایی، ۶۰ جنگجوی طالبان کشته شده اند.

طالبان در این مورد اظهار نظری نکرده‌اند.

امروز، ولایت فاریاب در شمال کشور نیز شاهد درگیری بوده است. وزارت دفاع از کشته شدن ۲۰ نفر از جنگجویان طالبان در حمله به شهر میمنه خبر داده است، اما طالبان تلفات افرادش را به این شهر رد کرده‌اند.