حملات شدید طالبان به شماری از شهرهای بزرگ و مهم افغانستان برای چندمین روز همچنان ادامه دارد و جنگجویان این گروه توانسته‌اند در بخش‌هایی از این شهرها جا‌به‌جا شوند.

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که در یک شبانه روز گذشته ۹۴ جنگجوی طالبان از جمله فرمانده “قطعه سرخ” این گروه به نام “مولوی مبارک” در شهر لشکرگاه ولایت هلمند در جنوب این کشور کشته و شانزده نفر دیگرشان زخمی شدند.

گروه طالبان ادعای دولت را در مورد کشته شدن مولوی مبارک رد کرده است.

وزارت دفاع گفته این تلفات به طالبان در عملیات مشترک نیروهای ارتش و نیروهای هوایی افغانستان وارد شده است.

همچنین یک منبع به بی‌بی‌سی گفت حملات هوایی از سوی نیروهای آمریکایی نیز در این شهر صورت گرفته است.

پیش از این نیز در جنگ‌های اخیر، نیروهای دولتی حمایت هوایی نیروهای خارجی را برای حمله به چند موضع داشتند. مقام‌های امنیتی از این حملات هوایی استقبال کرده و گفته بودند نیازمند این همکاری‌اند.

اما ذبیح الله مجاهد، از سخنگویان طالبان ویدئویی از تخریبات حملات هوایی نیروهای دولتی و آمریکایی نیز منتشر کرده و مدعی شده که این حملات بازارها و مراکز تجارتی غیرنظامیان را هدف قرار دادند.

mod

جنگجویان طالبان در بسیاری از نقاط شهر لشکرگاه جابه‌جا شده‌اند و سنگر گرفته‌اند و چند روز پیش فرمانده نیروهای ویژه ارتش از شهروندان خواسته بود که مناطق تحت کنترل طالبان را ترک کنند.

نیروهای دولتی می‌گویند اعضای طالبان از خانه‌های مردم به عنوان سنگر جنگ استفاده می‌کنند.

امروز ویدئوهایی از بازار لشکرگاه منتشر شده بود که به گفته شهروندان تخریبات به جا مانده از حملات هوایی را نشان می‌داد.

‘هلمندیان در آتش جنگ می‌سوزند’

مردم گیرمانده در جنگ در لشکرگاه از طرفین خواستند به جنگ‌شان پایان دهند.

یکی از شهروندان لشکرگاه به بی‌بی‌سی گفت: “‌هلمندیان در آتش جنگ می‌سوزند. از سازمان ملل، حکومت و از طالبان می‌خواهیم که به ما توجه کنند. هلمند از سوریه بدتر شده. در آتش می‌سوزیم؛ زنان و کودکان. از حقوق بشر هم درخواست کمک داریم. زخمیان ما در خانه‌ها ماندند، نمی‌توانیم به شفاخانه برسانیم. جنگ را پایان بدهید.”

شهر قندهار، در جنوب نیز در یک شبانه روز گذشته شاهد ادامه درگیری‌ها بوده است.

مسئولان شفاخانه میرویس در این شهر گفته‌اند که در این مدت از نقاط مختلف شهر ۱۵ زخمی از جمله چهار کودک و دو زن به این مرکز منتقل شده‌اند.

وزارت دفاع نیز گفته که در نتیجه حملات نیروهای امنیتی با حمایت قوای هوایی در ولسوالی ژیری و حوزه پانزدهم شهر قندهار، دست‌کم ۲۳ جنکجوی طالبان کشته و ده نفرشان زخمی شدند.

mod

جنگ در شمال

در شمال افغانستان نیز یک منبع که نخواست نامی از او برده شود می‌گوید طالبان از سمت “بندر سرپل” و منطقه عرب‌خانه و زرگری داخل شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان شده‌اند.

به گفته او، جنگ میان طالبان و نیروهای امنیتی به شدت جریان دارد و “وضعیت بسیار نگران کننده است”.

طالبان نیز ادعا کرده که مناطق وسیعی را در اطراف شهر شبرغان تصرف کردند و به قصر مارشال دوستم در شهر نزدیک شدند.

یک عضو شورای ولایتی تخار نیز ادعا دارد که شصت درصد شهروندان تالفان این شهر را ترک کرده و طالبان به مرکز شهر نزدیک شده‌اند.

شهروندان نیز از جنگ‌های پراکنده در نزدیک مرکز شهر خبر دادند.

zaran
مقام‌های محلی سقوط شهر زرنج را رد کردند

جنگ در هرات و نیمروز

در غرب افغانستان نیز شب گذشته خبرهایی از سقوط شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز در مرز ایران منتشر شده بود که بعدتر مقام‌های دولتی آن را رد کردند.

اما در برخی تصاویر منتشرشده از ولایت نیمروز دیده می‌شود که جنگجویان طالبان در بخش‌هایی از شهر زرنج و نزدیک ساختمان اداره ولایت حضور دارند.

کریم براهوی، والی نیمروز با نشر ویدئویی گفت که برخلاف شایعات منتشر شده، او به ایران نرفته و هنوز در دفتر خود در ولایت نیمروز است.

ویدئوهایی هم از حضور نظامیان در شهر زرنج منتشر شد تا ثابت کنند که هنوز در شهر هستند و شهر سقوط نکرده است.

یکی از اعضای شورای ولایتی که نخواست نامش در گزارش درج شود در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی، گفت که جنگجویان طالبان به دروازه‌های شهر رسیدند و اگر نیروی کمکی به آنها نرسد، امکان هر خطری وجود دارد.

او همچنین تایید کرد که شب گذشته در نتیجه درگیری‌ها کارمندان ملکی/غیرنظامی و چند سرباز کمیساری و گمرک نیمروز به سمت ایران فرار کردند و شماری از نظامیان پاسگاه‌های خود را در ورودی‌های شهر ترک کردند.

در همجواری ولایت نیمروز، در مرکز ولایت هرات نیز جنگ از چندین روز به این سو ادامه دارد.

درگیری‌های پراکنده در اطراف شده گزارش شده است.

mod

جنگ در لوگر و لغمان

در مرکز افغانستان نیز ارتش افغانستان از ادامه جنگ در شهر پل علم مرکز ولایت لوگر خبر داده و گفته که درگیری‌هایی در ساحه “پادخواب شانه” صورت گرفته است.

به گفته قول اردوی/سپاه ۲۰۳ تندر در این درگیری‌ها سه عضو طالبان کشته و ده نفرشان زخمی شدند.

در روزهای اخیر با شدت گرفتن جنگ کنترل مناطق زیادی در این کشور بین دولت و طالبان دست به دست شده‌اند.

روز گذشته وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرد که کنترل ولسوالی بادپش ولایت لغمان را در شرق افغانستان از طالبان پس گرفته است اما امروز طالبان اعلام کردند که برای بار دوم کنترل این ولسوالی را به دست گرفتند.

یکی از سخنگویان طالبان ادعا کرده که در حملات‌شان برای گرفتن این ولسوالی ۲۸ سرباز را کشته و یا زخمی ساختند.

در سه ماه اخیر موج تازه‌ای از خشونت‌ها در افغانستان به راه افتاده که نسبت به هر زمانی شدت جنگ را نشان می‌دهد. طالبان پیشروی‌هایی داشته و شماری از شهرها با خطر سقوط رو به رو شدند. +محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که این وضعیت برای آن غیرمترقبه بود و آنها تلاش می‌کنند تا شش ماه آینده اوضاع را به حالت کنترل شده و ثابت برگردانند.

سفارت‌های بریتانیا و آمریکا و نهادهای حقوق بشری اخیرا طالبان را متهم کشتار غیرنظامیان و احتمال ارتکاب جنایت جنگی متهم کرده‌اند و از این گروه خواسته‌اند فوراً آتش‌بس کنند.