وزارت داخله افغانستان گفته است که محمد داوود لغمانی، والی ولایت غزنی، همراه با معاون و رئیس دفترش از سوی نیروهای امنیت داخلی وزارت داخله در ولایت میدان وردک بازداشت شدند.

صبح روز پنجشنبه گزارش‌هایی از ولایت غزنی منتشر شد مبنی بر اینکه داوود لغمانی، والی غزنی، شهر را به گروه طالبان واگذار کرده و به سوی کابل رهسپار شده است.

تصاویری از آقای لغمانی منتشر شد که طالبان را در حال بدرقه او نشان می‌دهد. در یکی از ویدئوها که از سوی گروه طالبان فیلمبرداری شده است، گفته می‌شود “این والی دولت است که ولایت را به مجاهدین تسلیم کرد”.

میرویس استانکزی، سخنگوی وزارت داخله همچنین گفته که نیروهای امنیتی و دفاعی در حومه‌های شهر غزنی، در تلاش انسجام نیروها و بازپس‌گیری شهر غزنی از دست طالبان اند. او همچنین افزود که قومانده امنیه غزنی هنوز در کنار نیروهایش در غزنی است.

ولایت غزنی شب گذشته به دست طالبان افتاد.

بعد از نشر خبر سقوط غزنی به دست طالبان، شبکه‌های اجتماعی از واکنش‌های شدید علیه والی غزنی پر شد.

داوود لغمانی از سوی رئیس جمهوری به عنوان والی غزنی تعیین شده بود

فواد امان، سخنگوی وزارت دفاع در توییتر با اشاره به واگذاری ولایت غزنی به گروه طالبان از سوی آقای لغمانی نوشته است” یک خواهش به عنوان یک شهروند عادی! لطفا دیگر بر اساس رابطه‌های شخصی‌تان والی تعیین نکنید که نتیجه‌اش فرار و تسلیم دهی است.”

نزدیک به چهار ماه پیش، اداره ارگان‌های محل اعلام کرد که محمد داوود لغمانی، والی فاریاب تعیین شده است. مردم فاریاب به انتصاب آقای لغمانی هفته‌ها اعتراض کردند و نگذاشتند او، که از ولایت لغمان است، به فاریاب والی شود.

بعد از هفته‌ها اعتراض، محمد اشرف غنی، عقب‌نشینی کرد و آقای لغمانی را به عنوان والی غزنی تعیین کرد.

تسلیم‌دهی یا واگذاری مناطق، و ولسوالی‌ها در ماه‌های گذشته و با افزایش جنگ بیشتر شده است. در روزهای گذشته ولایت بغلان در آنچه سقوط “مرموز” خوانده می‌شود به دست طالبان افتاد.

چند هفته پیش نوار صوتی امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری منتشر شد که او یکی از اعضای مجلس نمایندگان را هشدار می‌دهد “به ما گزارشات پی در پی که سرش هیچ شک نداریم، رسیده که خودت قوا را تشویق می‌کنی که تسلیم شود.” آن روزها احتمال “تسلیم‌دهی” مرکز ولایت بادغیس مطرح شده بود.

طالبان در دو هفته گذشته توانسته اند حدود ۱۰ مرکز ولایت‌های مختلف از جمله، تخار، بدخشان، سمنگان، قندوز، سرپل، جوزجان و نیمروز را به دست بگیرند. در شماری از این ولایت‌ها، طالبان با مقاومت زیادی روبرو نشده اند.

این در حالی است که حملات مداوم گروه طالبان بر هرات، مزار شریف، و ارزگان دفع شده است