براساس گزارش‌ها از قندوز در شمال شرق و سرپل در شمال افغانستان افراد طالبان وارد این دو شهر شده و درگیری “شدید” در خیابان‌های شهر ادامه دارد. همزمان طالبان ادعا کرده‌اند که در شهر تالقان، مرکز تخار هم پیشروی کرده‌اند و “کنترل” شهر را در اختیار دارند. این اظهارات طالبان از سوی منابع دولتی و یا مستقل هنوز تایید نشده است.

مقام‌های دولتی به طور رسمی این ادعای طالبان را تایید نکرده اند، اگرچه وضعیت را “خراب” توصیف کرده‌اند.

سخنگوی طالبان نیز با نشر عکس‌هایی از حضور افراد طالبان در میدان شهر گفته که افراد این گروه به این شهر رسیده اند و زندان عمومی شهر را تحت کنترل خود درآورده‌اند.

کشتار غیرنظامیان در درگیری‌‌های روزهای گذشته انتقادات شدید جهانی را در پی داشته است.

سقوط قندوز به دست طالبان؛ دولت: نیروهای ویژه اعزام شدند

بنا به گزارش‌ها، طالبان پس از درگیری شدید با نیروهای دولتی، شهر قندوز در شمال افغانستان را تصرف کردند.

اما میرویس استانکزی، سخنگوی وزارت داخله/کشور می‌گوید عملیات پاکسازی در شهر قندوز آغاز شده و بسیارى مناطق این شهر از “وجود تروریستان” پاکسازى شده و پیشروی نیروهای امنیتی جریان دارد.

پیش از این یک مقام محلی به بی‌بی‌سی گفته بود که بجز فرودگاه (میدان هوایی) همه بخش‌های شهر به دست طالبان افتاده است. پرچم گروه طالبان در مرکز شهر برافراشته شده است.

ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی نشر شده صحنه‌های آشفته‌ای از فرار مردم در شهر را نشان می‌دهد و همچنین دیده می‌شود که ساختمان‌ها و مغازه‌ها در آتش می‌سوزند.

سخنگوی طالبان دست داشتن طالبان در آتش سوزی مغازه‌ها رد کرده است.

line
.
 

در دو روز گذشته، چهار شهر، مراکز ولایت‌ها از جمله شهر زرنج همجوار با ایران و شهر قندوز در شمال هم‌مرز با با تاجیکستان به دست طالبان افتاده است. درگیری‌های شدید بر سر شهر لشکرگاه در جنوب نیز جریان دارد.

شب گذشته، هواپیماهای بی -۵۲ آمریکایی طالبان را در شهر شبرغان بمباران کرده که به گفته دولت افغانستان حدود ۲۰۰ عضو گروه طالبان کشته شده‌اند.

سفارت آمریکا در کابل نیز”حمله جدید خشونت آمیز طالبان به شهرهای افغانستان” را محکوم کرده و گفته است که اقدامات این گروه برای “تحمیل اجباری حکومت خود غیرقابل قبول است”.

شهر تالقان، مرکز ولایت تخار حدود ۲۵۰ هزار نفر جمعیت دارد.

افغانستان