جنگ اوکراین؛ کی‌یف ارتش روسیه را به بمباران اطراف بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا متهم کرد

9

ارتش روسیه در ادامه حملات زمینی و توپخانه‌ای خود به شرق اوکراین، مناطق اطراف شهرهای بزرگ در استان‌های لوهانسک و دونتسک را که هنوز به آن تسلط پیدا نکرده، هدف قرار می‌دهد.

از سوی دیگر کی‌یف روز شنبه نظامیان روس را به بمباران منطقه‌ای در مجاورت نیروگاه هسته‌ای «زاپوریژیا» واقع در شهر «انرهودار» متهم کرد.

«زاپوریژیا» بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا و یکی از ۱۰ نیروگاه بزرگ جهان است که اینک در معرض تهدید حملات ارتش روسیه قرار دارد.

به گفته کی‌یف، اگر این نیروگاه مورد اصابت نظامیان روس قرار گیرد ویرانی حاصل از آن معادل انفجار یک بمب اتمی خواهد بود.

این در حالیست که روسیه مسئولیت انجام حملات به مناطق نزدیک به نیروگاه هسته‌ای «زاپوریژیا» را رد کرده و همزمان کیف را به «تروریسم هسته‌ای» متهم می‌کند.

یکی از ساختمان‌های تاسیسات هسته‌ای «زاپوریژیا» ماه مارس گذشته هدف حملات ارتش روسیه قرار گرفت و به خساراتی به آن وارد شد.

به گفته مؤسسه آمریکایی «مطالعات جنگ»، بخشی از نیروهای نظامی روسیه به تازگی شروع به تجدید قوا و تغییر آرایش برای حرکت به سمت جنوب و شبه جزیره کریمه شده‌اند تا بدین ترتیب از توان کافی برای مقابله با تهدید ضد حمله اوکراین برخوردار شوند.

بازپس گیری شهر خرسون و عقب راندن روس ها به آنسوی رودخانه «دنیپر» از جمله اهداف بزرگی است که نظامیان اوکراینی در ضد حملات خود به مناطق جنوبی و جنوب شرق کشورشان دنبال می‌کنند.

مسکو در پی تقویت قوای دیپلماسی همزمان با ادامه تهاجم نظامی

مسکو همزمان با انجام عملیات نظامی در خاک اوکراین به دنبال تقویت قوای دپیلماسی برای خروج از انزوای سیاسی و اقتصادی است.

در همین راستا، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز جمعه در شهر سوچی میزبان رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه بود.

بنا به گزارش رسانه‌های محلی دو طرف در پایان این نشست چهار ساعته بر سر تقویت همکاری‌های سیاسی و اقتصادی بویژه در زمینه انرژی و تجارت توافق کردند.

ولادیمیر پوتین همچنین در پایان این نشست در سخنانی کنایه‌آمیز نسبت به رقبای غربی گفت که اروپایی‌ها باید «قدردان ترکیه باشند که ترانزیت بی وقفه گاز روسیه را برعهده گرفته است.»

روابط تیره کنونی بین مسکو و اتحادیه اروپا روز جمعه با اخراج ۱۴ دیپلمات بلغاری توسط روسیه متشنج‌تر از پیش شد.

مسکو اعلام کرد که این اقدام پاسخی به تصمیم صوفیه در بستن کنسولگری روسیه و استفاده از نسبت «عنصر نامطلوب» برای ۷۰ کارمند موسسات روسی در خارج از کشور است.